Tarımda ZİHA dönemi başladı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi TARNET ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğ arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında tarım alanları zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile havadan ilaçlanacak

Tarımda ZİHA dönemi başladı
Tarımda ZİHA dönemi başladı
GİRİŞ 08.07.2020 15:49 GÜNCELLEME 08.07.2020 15:49
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ (TARNET), tarımsal ilaçlama ekipmanına sahip ZİHA'nın performansının belirlenmesi ve ilaçlama etkinliğinin araştırılması için Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile ortak Ar-Ge çalışmalarına, Samsun'un Bafra ilçesinde başlayacak.

Çalışma ile hava koşullarına ve ilaçlama karakteristiğine bağlı olarak düzgün ilaç dağılımı, hedefe ulaşan ilaç miktarının incelenmesi ve milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine önemli katkı sunulması hedefleniyor.

Proje, TARNET AŞ Tarım Teknolojileri ve Ar-Ge ekipleri ile TAGEM Genel Müdürlüğüne bağlı enstitü müdürlükleri tarafından ortaklaşa yürütülecek.

SONUÇLAR OLUMLU OLURSA PROJE TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞTIRILACAK

ZİHA Ar-Ge Projesi'nin ön saha çalışmaları ise Samsun'un Bafra ve Terme ilçelerindeki çeltik tarlalarında devam ediyor.

Çeltik tarlaları, araziye traktör girmeden havadan ZİHA ile ilaçlanıyor. İlaçlamalardan çıkan araştırma sonuçları, milli tarım teknolojilerinin geleceği ve Türkiye'nin tarımsal teknolojilerin değerlenmesi için örnek teşkil edecek.

Ar-Ge çalışmalarından istenilen sonuçların alınmasıyla Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanan projenin, tarımsal üretim uygulamalarına ve çiftçiye teknolojinin desteği ile katma değer kazandıracağı belirtildi.

Proje, tarımda verimliliğin artırılması, tarımsal veriye sahip çıkılması, milli tarım teknolojilerine odaklanılması, Türkiye'nin rekabetçi piyasalar ile mücadelesi açısından önem taşıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Kutbay benni 3 hafta önce Şikayet Et
    Kullanilan ilaclar keske ilac olmasada tarimi xxxx firmalardan kurtarsak...dunyaya zarar vermeyen topragi suyu temizleyen bitkiyi temizleyen balıklara ve yaşayan tüm canlı organizmalara hayat veren ürünler var.ben bir tanesini biliyorum ve kullaniyorum ama ilaç kartelleri rab yolunuzu açik eyler inşallah...bu dünya geçiçi ya resulullah hesabimizi ahirette vercez inşallah...
    Cevapla