Milli helikopter Gökbey'de önemli gelişme! İmzalar atıldı

TEI, Türkiye'nin milli helikopter motorunda kullanılacak parçaların üretimi amacıyla yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kurulacak test altyapıları için TEKFEN Mühendislik AŞ ile sözleşme imzaladı

Milli helikopter Gökbey'de önemli gelişme! İmzalar atıldı
Milli helikopter Gökbey'de önemli gelişme! İmzalar atıldı
GİRİŞ 24.06.2020 17:59 GÜNCELLEME 24.06.2020 18:00
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin ilk yerli ve milli helikopteri olan Gökbey'in motor ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılamak üzere yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kurulacak test altyapıları için TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ile TEKFEN Mühendislik AŞ arasında sözleşme imzalandı.

 

 

TEI'den yapılan yazılı açıklamaya göre, TEKFEN Mühendislik AŞ ile TEI arasında, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından geliştirilmekte olan Gökbey Genel Maksat Helikopteri'nin motor ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılamak üzere TEI'nin yürüttüğü Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kurulacak test altyapıları için TEI Eskişehir Yerleşkesi'nde iş birliği sözleşmesine imza atıldı.

İmza törenine TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit ve TEKFEN Mühendislik Genel Müdürü Fatih Can'ın yanı sıra iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

 

 

Sözleşme kapsamında kurulacak test tesisleri için TEKFEN Mühendislik, test sistemlerinin detay tasarımı, tedarik süreçlerinin teknik olarak yönetimi, montaj, test ve devreye alınması için süpervizörlük hizmetlerini sağlayacak.

Proje kapsamında kurulacak test altyapıları sayesinde havacılık motorlarına ait kompresör, yanma odası ve türbin modül testleri minimum maliyet ve modifikasyonla yapılabilecek. Modül testlerinde, modüllere ait aerotermal çalışma karakteristiklerinin elde edilmesi amaçlanırken, test sonuçları ile tasarım ve analiz araçlarının doğruluğu da kontrol edilerek analiz modellerinde iyileştirmeler sağlanacak.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • yani 4 ay önce Şikayet Et
  başlamak bitirmeninyarısı...
  Cevapla
 • Türkiye 5 ay önce Şikayet Et
  Motoru onu bunu eleştirenler biraz chp ye eleştirin hiç mi altyapı kurmaz ülkesi için hiçmi teknoloji geliştirmez.Bakın altyapı olsa şimdiye kadar motor yapılmıştı.Motor öyle kolay birşey mi günümüz teknolojisinine adepte olması lazım en fazla güçle en az Maliyetle an az yakıtı yakmalı v.s. eleştirmek kolay yıkmak yakmak kolay bu ülke hep koasla meşgul edildi ve buna rağmen yapılıyor .
  Cevapla
 • Yunus Öztürk 5 ay önce Şikayet Et
  Azmet met başarının yarışıdır egerki devletin destekliyorsa bu azmi yapılmayacak diye birşey geri kalmaz tşk Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi Tai ASELSAN roketsan ve diyerleri Allah kolaylık versin
  Cevapla
 • Levrok 5 ay önce Şikayet Et
  daha test altyapisi kurulacak, sonra en az 1 sene test edilecek. 2 seneden önce bitmez bu motor
  Cevapla
 • gurbetci 5 ay önce Şikayet Et
  Her şey hayal etmekle başlar. Eski CHP ve ordu yönetimleri hayal etmeyi bile yasaklıyordu. Batının montaj fabrikaları vardı Türkiyede. Sen 100 yıl bekledinde 2 seneyi mi bekleyemiyorsun yoksa burda algı operasyonumu yapıyorsun?
  Cevapla
 • erdal 5 ay önce Şikayet Et
  bu helikopter güvenli ve verimli görev yaparsa çok güzel bir ihraç ürünü olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle