İnternette bu dolandırıcılığa dikkat: Sakın teslim etmeyin!

Türkiye'de kullanımı yaygınlaşan 'elektronik imza' (e-imza) kullanıcılarının özellikle internet dolandırıcılarına dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

İnternette bu dolandırıcılığa dikkat: Sakın teslim etmeyin!
İnternette bu dolandırıcılığa dikkat: Sakın teslim etmeyin!
GİRİŞ 22.06.2020 14:35 GÜNCELLEME 22.06.2020 14:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

E-imza alımında özellikle internet dolandırıcılarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten e-imzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, son günlerde 'anında e-imza', 'adresinize e-imza getiriyoruz' gibi arama motorlarında çeşitli ilanlar veren dolandırıcıların vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Türkiye'de sadece elektronik imza satma yetkisi olan 4 firmanın olduğunu belirten Kılıç, "Elektronik imza, elektronik ortamda yapılabilecek tüm işlemlerde imzada atmanız gerekiyorsa eğer onları tamamen yasal geçerlilikle yapılabilen uygulanabilen geçerliliğe sahip bir tür sertifika aslında. Bu sertifikaları vermeye yetkili Türkiye'de 4 tane kuruluş var onlardan bir tanesi de biziz. 2014 yılında lisansımızı aldık ve 6 yıldır da Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı olarak Ankara genel merkezli 60 ilde de şubesi ile beraber hizmet veren bir kuruluşuz" dedi.

 

 

"ELEKTRONİK İMZALARINI BİR BAŞKASINA TESLİM ETMEYİN"

Elektronik imzanın kişiye özel olduğunu ve başkalarının kullanmaması gerektiğini anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"Elektronik imza bir yönüyle de aslında bakarsanız kimliğinizi de doğrulayan bir sertifika, hem kimliğinizi doğruluyor hem de imzanızı atılabilen bir sertifika. Elektronik imza kişiye özel sertifika ve inkar edilemezliği olduğu için elektronik imza sahibinin kesinlikle elektronik imzasını kendisinden bir başkasına vermemesi kullandırtmaması gerekiyor. Aksi takdirde yasal yükümlülüğünü karşılamak durumunda. Birçok insanımız bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için üçüncü kişilere, mali müşavirlerine, asistanlarına, bunlara vererek kullandırabiliyor. Bu son derece sakıncalı kesinlikle elektronik imzalarını bir başkasına teslim etmemeleri, kullandırtmamaları gerekiyor. Elektronik imzayı kişi şubelerimizden herhangi birisine müracaat etmesi gerekiyor kimliği ile beraber. Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra talebi alındıktan sonra sertifikanın üretim aşamasına geçiyor üretiliyor kendisine teslim ediliyor, bu süreç de yaklaşık 15 dakika."

 

 

"SAHTE İLANLARLA VATANDAŞLARI DOLANDIRIYORLAR"

Resmi olmayan ilanların arttığını vurgulayan Kılıç, "Son günler de anında e-imza gibi adresinize e-imza getiriyoruz gibi çeşitli arama motorlarında ilanlar vererek vatandaşların mağdur edildiğini görüyoruz. Vatandaşlarımızın kesinlikle bu kişi ya da kuruluşlara itibar etmemesi gerekiyor. Elektronik imza sadece Türkiye'de yetkili elektronik hizmet sağlayıcılarından alınabilir. Bir başkasından elektronik imza alınmamalıdır. Zaten aldıkları da elektronik imza değildir. Elektronik imza diyerek vatandaşa boş içerisinde sertifika bulunmayan, elektronik imza olmayan bir tür flash belleğin verildiğini, vatandaşlarımızın hem parasının alınarak hem de vatandaşların zamanlarının çalındığını dolandırıldığını da kulaklarımıza son günlerde gelmeye başladı. Vatandaşlarımıza da bu konuda ben dikkat çekmek isterim" şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
dolandırıcılık
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Cucumber 3 ay önce Şikayet Et
  Allah (CC) bunları bildiği gibi yapsın ve haklarını versin.. Allah (CC) ülkemize, ümmetimize ve Dünya'mıza iyi gelecekler nasip etsin ve akıl versin. EVDEKAL alalım ve kurallara uyalım, o kadar da zor değil. Hayırlısı ney ise o olsun bakalım...
  Cevapla
 • fahri 3 ay önce Şikayet Et
  demek oluyorki internet için de bekçi olması gerekiyor. bekçi sokaklarda gezerek asayiş sağlıyorsa internet bekçileri de internette sürekli 24 saat vardiyalı şekilde gezerek şüpheli siteleri gerekli olan birimlere bildirerek gerekli incelemenin yapılmasını sağlaya bilir. bu şekilde internet asayişinin sağlanması devletin bir görevi olmalı. halk internette huzur içinde gezinmeli.
  Cevapla
 • hakank 3 ay önce Şikayet Et
  1 trilyonun üzerinde web sitesi varken hergün 120.000 web sitesi açılırken nasıl olacak çözüm önersen
  Cevapla
 • MAĞDUR 3 ay önce Şikayet Et
  Tc kimlik kartınızı hiç kimseye vermeyin sizin adınıza sahte imza ile e imza alıyorlar. ikametinizi değiştirip evrakları değiştirdikleri yere istiyorlar. istedikleri yerlere başvuru yapıyorlar. Sizin adınıza evde temizlik işçisi talebi yabancı uyruklu kişi için başvuru alıp çalışma izni alıyorlar. Yabancı uyruklulardan para alıyorlar. Bunu yabancılara ikamet ve çalışma izni olanlar yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle