Kilosu 10 bin liranın altındakini almayın!

Mersin'in Erdemli ilçesinde dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen ve besin değeri çok yüksek olan arı sütü hasadı devam ediyor. Tüketicileri uyaran 60 yıllık arı sütü üreticisi Şahbaz Çay, "Kilosu 10 bin liranın altında olan arı sütü sahte arı sütüdür" dedi.

Kilosu 10 bin liranın altındakini almayın!
Kilosu 10 bin liranın altındakini almayın!
GİRİŞ 27.05.2020 14:21 GÜNCELLEME 27.05.2020 14:24
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dünyanın en yüksek besin değerine sahip ve vatandaşlar tarafından doğal vitamin deposu olarak bilinen arı sütüne olan ilgi, koronavirüs salgınıyla birlikte arttı. İşçi arıların kraliçe arılar için ürettikleri arı kovanlarından gram gram sağılan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan arı sütü, özellikle hafıza kaybı ve kanser hastası olanlar tarafından tüketiliyor. İçinde bulunan proteinler sayesinde kozmetik sektöründe de kullanılan arı sütü, metabolizmayı güçlendirmesi ve hücre yenilemesi açısından da insanların günümüzde tercih ettiği ürün olarak biliniyor.

 

SAHTESİ ZOR ANLAŞILIYOR

Erdemlide 60 yıllık arı yetiştiricisi Şahbaz Çay, kilosu 16 bin TL’ye satılan arı sütünün sahtesinin anlaşılmasının oldukça zor olduğunu, 10 bin TL’nin altında satılan arı sütünün gerçek olmayacağını belirterek, rengine, kokusuna ve tadına çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Gerçek arı sütünün beyazımsı bir renge ve hafif ekşimsi bir tada sahip olduğunu belirten Çay, "Arı sütünün sahtesi makinalarda yapılmaz. Arı sütünün içerisine koyulan bal oranı bellidir. Bu bal oranı yüksek olduğu takdirde, arı sütü gerçek özelliğini yitirir ve besin değeri düşer. Bunu tüketici kolay kolay anlayamaz. Arı sütünü bildiğiniz yerden ve gerçek arıcılık ile uğraşan kişilerden temin edilmesi gerekiyor. Günde 1.5 gram tüketilen arı sütünün faydası, yaklaşık bir hafta içerisinde kendisini gösterir. Arı sütü, vücuda direnç kazandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir" diye konuştu.

MERSİNDE YILDA 150 KİLO ÜRETİLİYOR

En çok arı sütünün üretildiği bölge olan Akdeniz bölgesinde arı sütü üretiminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Şahbaz Çay, "Önceki yıllarda Mersin bölgesinde yılda 50-60 kilo arı sütü üretimi yapılırken bu yıl 150 kilogram civarında arı sütü üretimi yapılması bekleniyor. Gelecek yıllarda bu rakamın daha da artması bekleniyor dedi.

2 YIL RAF ÖMRÜ VAR

Bal üreticisi Murat Çay ise nisan ayında başlayan hasadın eylül ayına kadar devam edeceğini kaydederek, "Kovanlarda gram gram olan ve çok meşakkatli bir çalışmanın sonunda elde edilen arı sütleri cam kavanozlara konarak muhafaza ediliyor. Arı sütü, normal koşullarda 20 derecenin altında muhafaza edilirse 2 yıl aynı özelliğini koruyabiliyor. Arı sütü normal ev dolaplarında 5 ila 6 derecede muhafaza edilirse yaklaşık olarak 8 ay özelliğini yitirmiyor. Arı sütünün güneşten ve gün ışığından uzak tutulması gerekiyor diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Arı sütü
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • gurbetci 3 ay önce Şikayet Et
  ari sutu inek sutu farki ne ariyidami sagmaya basladilar acaba bu ari sutunu alabilen varmi on bin tl sanki on lira gibi o zaman sarmisagida on bin tl yapsinlar oda sagliga faydali .
  Cevapla
 • esedullah 4 ay önce Şikayet Et
  Peki şimdi bu haberi okuyan sahtekarlara gün doğmadı mı? Adamlar vursun fiyatı üzerine 12 bin diye böylelikle sahte ürünü kamufle etmiş olur. Vatandaş da 12 bin lira olduğu için orjinal sanıp alacak. Kafaya bak yaa.
  Cevapla
 • 4 ay önce Şikayet Et
  10 bine arı çiftliği kurarsın mübarek
  Cevapla
 • Refik 4 ay önce Şikayet Et
  10 bine arı sütü? İyiymiş
  Cevapla
 • Boztepe 52 4 ay önce Şikayet Et
  Bu. Kadar. Getirisi olan mamulun devlete. Ekonomiye. Ne gibi girdisi var. Cok merak ettim
  Cevapla
 • Hadan 4 ay önce Şikayet Et
  Şöyle bir getirisi var. Gerçeğini bulur da günlük yersen, hastalıklardan korunuyorsun. Bağışıklık sistemi güçleniyor. Az hasta olup hastaneye gitmiyorsun. Devlette hastane ve ilaç masrafından kurtuluyor. (İnşaallah anladın)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle