Milli Muharip Uçağı'nda yeni gelişme! İmzalar atıldı!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştirme ve üretim süreçlerini yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile HAVELSAN arasında iş birliğine imza atıldığını açıkladı.

GİRİŞ 02.05.2020 13:47 GÜNCELLEME 02.05.2020 13:49
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Covid-19 ile mücadele sürecinde savunma sanayii sektörünün tedbirleri en üst seviyede uygulayıp faaliyetlerine devam ettiğini belirten Başkan Demir, MMU geliştirilme çalışmalarının da hız kesmeden sürdüğünü ifade etti.

Başkan Demir, “TUSAŞ ile HAVELSAN, imza attıkları bu iş birliği ile yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi bir çok çalışma gerçekleştirecek. Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak” dedi. 

 

 

TUSAŞ ve HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği; Gömülü Eğitim/Simülasyon (Embedded Training), Eğitim ve Bakım Simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

AVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, MMU'nun milli gurur oluşturacak, Türkiye'ye lig atlatacak bir proje olduğunu söyledi.

Proje sonunda ortaya çıkacak 5'inci nesil savaş uçağını dünyada yapabilen birkaç ülke bulunduğunu belirten Atalay, "İnşallah biz de o ülkelere dahil olacağız. Uçağın hangardan çıkışı için 2023 yılı öngörülüyor. İstenen noktaya gelmesi için uzun yıllar çalışacağımız bir proje. 5'inci nesil olması dolayısıyla 'uçan bilgisayar' diyebileceğimiz bir ürün. 20 milyon satır civarında yazılımın üzerinde koşacağı, yüzlerce modül yazılımın birlikte çalışacağı bir uçan bilgisayar. Dolayısıyla HAVELSAN'ın projenin ana oyuncularından biri olması çok doğal." dedi.

HAVELSAN'ın deneyim ve yeteneğiyle bu projenin ana oyuncularından biri olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

"Geçmişte pek çok büyük projede milyon satırlık benzer işler yaptık. Advent Savaş Yönetim Sistemi'nde 10 milyon, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi'nde 15 milyon satır kod yazdık. Bu büyüklükte işlerin hem modüler geliştirilmesi hem o modüllerin birlikte yüksek performansla çalışması deneyimi bizde vardı. Aynı zamanda halen yürütmekte olduğumuz, dünyadaki iddialı firmalardan biri olduğumuz uçak simülatörü alanındaki yetkinliğimiz de bu projeye önemli katkılar sağlayacaktır. F16 uçaklarından eğitim uçaklarına, helikopterden çok değişik hava ve kara araçlarına çeşitli tipteki ürünlerin simülatörlerini yaptık. Simülatör alanındaki deneyimimizin burada çok önemli katkıları ve faydaları olacağını düşünüyoruz."

F35, Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN deneyimi birleşti

Tüm bunlara rağmen bugüne kadar daha çok konsept ve mekanik tasarım üzerine yoğunlaşıldığı için HAVELSAN'ın projenin içinde çok da görülmediğine dikkati çeken Atalay, şu değerlendirmede bulundu:

"Artık işin teknolojik, yazılım ve operasyonel konuları da tasarlanıp konuşulur hale geldi. Dolayısıyla bizim rolümüz de burada ortaya çıktı. Bunun doğal sonucu olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) gibi iş ortaklarıyla yapılan değerlendirme sonucu bizim de bu projeye dahil olmamıza karar verildi. Bunun üzerine sadece bu işe çalışacak bir direktörlük oluşturduk, Milli Muharip Uçak Direktörlüğümüzü kurduk. Başına da Hava Kuvvetlerinde ve F35 projesinde çalışmış bir arkadaşımızı getirdik. Dolayısıyla F35 projesindeki deneyimleri, Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN deneyimiyle birleştirerek bu projeye çok önemli katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz."

Ekip oluşmaya başladı

Ahmet Hamdi Atalay, proje için bir ekip oluşturmaya başladıkları bilgisini vererek, "20 milyon satırlık bir yazılım işi diye bakarsanız, 400-500 mühendis gerektirecek bir büyüklükten bahsediyoruz. Nihai hedefi de muhtemelen bu rakamlarda olacak. Ekip şu anda bünyemizde fakat yakın zamanda TUSAŞ içinde oluşturulacak MMU ekiplerinin çalıştığı binada yerini alacak. Ekipler orada hep beraber çalışıyor olacaklar." dedi.

YORUMLAR 66
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet bayrakta verin kralını yapar Allah'ın izni ile
  Cevapla
 • Ilker 3 yıl önce Şikayet Et
  Aselsan,roketsan da olsa projede bu projenin önünde kimse duramaz diye düşünüyorum. Allah yardımcıları olsun ülkemiz kazansın ne mutlu türküm diyene
  Cevapla
 • Doğrucu Davut. 3 yıl önce Şikayet Et
  Altyapı ve büyük bir deneyimi olan Amerika bile 10 senede tasarlayip yapıyorsa, bizim 2030 yılına yapmamız çok büyük başarı.
  Cevapla
 • hakan 61 3 yıl önce Şikayet Et
  başlamak bitirmenin yarisıdir .eskiden kalmadir ,alıskın deyiliz projelerin sonlanmasina ama son yıllarda hep şasirdik sonuclar bir,bir geliyor haydi hayirlisiyla buda gerceklesir inşallah.bu millet bu övünc ve gururu coktan hakettide geciyorbile.buyuksün güzel ülkem türkiye
  Cevapla
 • Antepli.v 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu işinde bayraktara versinler iki yila kalmaz Ucak havada nasil olsa iha siha larda öncelik Onlarda tai nin ANK sindan belli görüntü olsun senede bi veya iki sipariş alir bayraktar ise maşallah iki üç katı sipariş Alır her türlü imkan olanağa sahipler en önemlisi bürokrasi dertleri yok Aksi taktirde bu ucak altay tankinin hikayesine dönecek 10 yildan fazdir tank yapiyoruz deniliyor daha fab. Yeni yapiliyor Oysa tank icinde ucak icinde turkiyenin Epey alt yapı ve bilgi birikimine sahip oldugu Herkes tarsfindan biliniyor bu uçağa biran önce sahip olmak istiyorsak ki olmalıyız Bayraktara havale edilsin özel sektör daha hızlı yapar
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Sana katılıyorum iyibir tesbit
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle