Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında önemli gelişme

Riskli Sigortalar Havuzu'ndaki sorunu çözmek için trafikte tavan değil tek fiyat uygulanması üzerinde çalışma yapılıyor. Hazine Müsteşarlığı bu konudaki çalışma için sigorta şirketlerinden görüş istedi.

Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında önemli gelişme
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında önemli gelişme
GİRİŞ 28.04.2020 14:00 GÜNCELLEME 28.04.2020 14:08
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Zorunlu trafik sigortası primlerinde şu anda tavan fiyat uygulaması mevcut. Prim tavanı il bazında, yaş ve motor hacmine göre belirleniyor. Tavandan daha düşük fiyata sigorta yapılabiliyor. Salgın nedeniyle fiyatlar şu anda Türkiye Sigorta Birliği'nin de önerisi ile tavanın yüzde 20 ile 30 altında bulunuyor. Ancak çok kaza yapan araçların bulunduğu Riskli Sigortalar Havuzu'nda bulunan araçlar için aynı indirim yapılamadı. Edinilen bilgilere göre Riskli Sigortalar Havuzu'ndaki bu sorunu çözmek için trafikte tavan değil tek fiyat uygulanması üzerinde çalışma yapılıyor.

Hazine Müsteşarlığı bu konudaki çalışma için sigorta şirketlerinden görüş istedi. Eğer çalışma kabul edilirse otomobiller, minibüsler, kamyonetler, kamyonlardan her biri için prim tutarı tek bir fiyat olacak. Yeni tarifelerin doğal olarak daha ucuz belirlenmesi bekleniyor. Ancak düzenlemenin tüm araçları mı sadece çok kaza yapan araçları mı kapsayacağı net değil. Mevcut sigortalılar için bir indirim olup olmayacağı da belli değil.

COVID-19 salgını nedeniyle sigortalılar araçlarının kaza riski olmadığından yola çıkarak trafik sigortası ve kasko poliçelerini yenilemek istemiyor. Bu nedenle hem trafik hem kaskoda poliçelerin yüzde 30'u yenilenmedi. Sigorta şirketleri ise hem zor durumda olan müşterilerine kolaylık sağlamak hem de sigorta yaptırmayanları sisteme geri çekmek için yüzde 20 ile 30 arasında indirimler yaptı. 

 

TAVAN FİYAT UYGULAMASI VAR

Öncelikle şunu belirtelim zorunlu trafik sigortası primlerinde şu anda tavan fiyat uygulaması mevcut. Prim tavanı il bazında, yaş ve motor hacmine göre belirleniyor. Tavandan daha düşük fiyata sigorta yapılabiliyor. Tabii ki tavanın üstüne çıkılamıyor. Tavan yer ay yüzde 1.5 artırılıyor. Bu durum normal araçlar için geçerli. Bir de yılda 2 ve daha fazla kaza yapan araçların toplandığı Riskli Sigortalar Havuzu var. Bu havuzda bulunan araç sahipleri doğal olarak biraz daha fazla prim ödüyor. Salgının ardından normal araçlar için yüzde 30'a varan indirim yapıldı. Ancak havuzdaki araçlar için bu geçerli olmadı. 

 

HAZİNE GÖRÜŞ İSTEDİ

Edinilen bilgilere göre riskli sigortalar havuzundaki bu sorunu çözmek için trafikte tavan değil tek fiyat uygulanması üzerinde çalışma yapılıyor. Hazine Müsteşarlığı bu konudaki çalışma için sigorta şirketlerinden görüş istedi. Eğer çalışma kabul edilirse otomobiller, minibüsler, kamyonetler, kamyonlardan her biri  için tek bir fiyat olacak. Yani örneğin tüm otomobiller için fiyat X, tüm minibüsler için Y ve tüm kamyonetler için Z olacak. Yeni tarifelerin doğal olarak daha ucuz belirlenmesi bekleniyor.

BELİRSİZLİK ÇOK FAZLA AMA UCUZLUK GÖRÜNÜYOR

Ancak düzenlemenin tüm araçları mı sadece çok kaza yapan araçları mı kapsayacağı henüz net değil. Daha doğrusu kararlaştırılmış da değil. Mevcut sigortalılar için bir indirim olup olmayacağı da henüz belli değil. Yani dün ya da bugün sigorta poliçelerini yenileyenler için bir avantaj sağlanacak mı henüz bilmiyoruz. Ancak görünen o ki araç sahiplerine böylesine zor bir dönemde bir avantaj sağlanacak.

TÜRK RE DEVREDE OLACAK

Diğer yandan trafik sigortasının daha ucuz olması için sigorta şirketlerinin risklerini sattıkları sigortanın sigortası anlamına gelen reasürans düzenlemesi yapılacağı da gelen duyumlar arasında. Sigorta şirketlerinin maliyetlerinin azalması için reasürans maliyetlerinin azaltılması planlanıyor. Bu nedenle de bu dönemde yapılacak trafik sigortalarının reasürörünün Türk Reasürans AŞ olmasının planlandığı ifade ediliyor. Böylece sigorta şirketlerinin daha ucuz prim belirlenmesi halinde zarar etmemelerinin sağlanmasının amaçlandığı belirtiliyor. 

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 49
 • Birol 7 ay önce Şikayet Et
  35 senedir araç kullanıyorum 2 kazaya karıştım 2 seferde radar cezam var.anlamadığım araç mı kaza yapar aracı kullanan mı.ben sene olmadan araba değiştiririm o yüzden indirim uygulanmıyor.son yirmi senedir kazam yok ama yüksekten pirim ödüyorum.sizce adil mi.kaza yapan la yapmıya nı ayırmak lazım deyilmi dir.
  Cevapla
 • Recep uzan 7 ay önce Şikayet Et
  Bir yılda sigorta mı olur üstelik 14 senedir araba kullanıyorum bana ne faydası var düpedüz haram yiyorlar
  Cevapla
 • Murat 7 ay önce Şikayet Et
  Ben 14 senedir araç kullanıyorum çok şükür hiç kazam yok ve düzenli sigortamı yatırıyorum. Sigorta demek benim için polis durdurduğunda kontrolde rahat etmek ve bu Sigorta olayına bu yüzden karşıyım. Resmen her sene havaya arabaya binme parası veriyorum. Benim hakkımı kim yiyorsa helal etmiyorum bu Sigorta şirketleri batar inşallah
  Cevapla
 • Şaban deniz 7 ay önce Şikayet Et
  Benim aracımda hic bir hasar yok diyer aracîn sol ön camurluk hafif göçūk yani rutuş yabılacak kadar ama arac sahipi sol camurluk komle sol kapî arızalîymış eksperde bunlarıda kazaya dahil etmişler tutanakta sadece ön sol camurluk zùrtme diye yazıyir bu olaylarada bi còzūm bulunsun
  Cevapla
 • Vatandas 7 ay önce Şikayet Et
  Ben sigorta şirketlerine hakkımı helal etmiyorum etmiyorum bizlerden haksizyere fazla para alıyorlar bukadar yüksek olmamalı
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Sigorta Trafikdeki olumsuzluklar için değimidir öyleyse kasko yapdırıyoruz zorunlu sigorta niye ben zorunlu sigotadan hiç faydalanmadım ama her gün trafikdeyim kaskom yeterli zorunlu tamamen kaldırılmalı iki sigorta cok luzumsuz ve yük
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle