AB bakanları yardım paketinde anlaştı

AB bakanları koronavirüse karşı yarım trilyon euroluk yardım paket üzerinde anlaştı.

AB bakanları yardım paketinde anlaştı
AB bakanları yardım paketinde anlaştı
GİRİŞ 10.04.2020 08:55 GÜNCELLEME 10.04.2020 09:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları ekonominin koronavirüs salgınından toparlanabilmesi için yarım trilyon euro değerindeki yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardılar ancak derin bir resesyona doğru giden AB'deki toparlanmanın nasıl finanse edileceği sorusunu açık bıraktılar.

Önceki günlerde varılamayan uzlaşıya ancak Almanya ve Fransa tarafından Hollanda'nın itirazlarını geri çekmesi sağlanarak sonucu varıldı. Hollanda salgın ile boğuşan devletlere verilecek acil kredilerin bazı koşullara bağlı dağıtılmasını istiyordu. 

Anlaşmada toparlanmayı finanse etmek için ortak borçlanma senedi ihraç edilmesi konusu yer almadı. İtalya, Fransa ve İspanya koronavirüs salgınıyla mücadele edecek para yaratmak için ortak borçlanma aracı ihraç edilmesini istiyor, Almanya, Hollanda, Finlandiya ve Avusturya buna şiddetle karşı çıkıyorlardı.

Anlaşmada "yenilikçi finansal araçların" konusunun AB üyesi 27 ülkenin devlet başkanı nezdinde ele alınması gerektiği belirtildi. Yani son derece tartışmalı olan Avrupa ülkelerinin tek başlarına değil de ortak şekilde borçlanması konusu başka platformlarda müzakere edilmeye devam edecek.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, anlaşmayı AB tarihinin en önemli ekonomik destek planı olarak niteleyerek "Avrupa, bu krizin üstesinden gelebileceğini gösterdi" dedi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte dün yaptığı açıklamada, yeni  tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için bir araya gelemezse AB'nin varlığının tehlikeye gireceği uyarısında bulunmuştu.

Euro bölgesindeki ülkelerin maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogrup'un başkanı Mario Centeno, paket kapsamında 100 milyar euronun çalışan ücretlerinin finanse edilmesi için kullanılacağını ve böylece şirketlerin istihdamı değil, çalışma saatlerini azaltabileceğini söyledi.

Centeno, Avrupa Yatırım Bankası'nın şirketlere 200 milyar euro kredi sağlayacağını ve euro bölgesinin kurtarma fonu olun Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) 240 milyar euroluk ucuz kredi sağlayacağını belirtti. 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Momedo 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah 10 trilyon euro basarsınız. Abd de 200 trilyon dolar basar. İngilterede 50 trilyon sterlin çin 1 katrilyon basar. Altın stoğunuzda kullanılmaz hale gelir biter inşallah
  Cevapla
 • Mardinli 3 ay önce Şikayet Et
  Bize de verin
  Cevapla
 • vedat 3 ay önce Şikayet Et
  yunanistan bile daha fazla para almisti 300 millyar dollar. 300 millyar bir ülkeye yetmedi 200 mrd kac ülkeye yetecek?
  Cevapla