KYK borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi borçlarına indirim ve erteleme torba yasada!

KYK borçları silinecek mi? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan 62 maddelik Torba Yasa taslağına KYK indirim ve ertelemeyi öngören maddeler eklendi. İşte merak edilen detaylar...

KYK borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi borçlarına indirim ve erteleme torba yasada!
KYK borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi borçlarına indirim ve erteleme torba yasada!
GİRİŞ 10.04.2020 09:42 GÜNCELLEME 10.04.2020 09:43

KYK kredi borçlarına indirim ve ertelemeyi öngören madde, torba yasa taslağına eklendi. Milyonlarca öğrenim kredisi almış üniversite mezunu ve hali hazırda almakta olan öğrenciler öğrenim kredisi borçlarına ilişkin yapılacak açıklamayı merakla bekliyor. öğrenim kredisi borçlarına ilişkin maddeler ise 62 maddeli torba yasa taslağının içerisine eklendi.

 

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? İNDİRİM VE ERTELEME TORBA YASADA!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan 62 maddelik torba yasa taslağının içerisine KYK borçlarında indirime gidilmesi ve ertelenmesine ilişkin maddeler eklendi. Herkesin merakla beklediği KYK borçlarına ilişkin madde şu şekilde:

"Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, kredinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede verilen kredi tutarlarına, Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, endeks ile belirlenen tutarları yarıya kadar indirmeye, Cumhurbaşkanı tarafından mücbir sebep hali ilan edilen dönemlerde Yİ-ÜFE uygulamadan ertelemeye yetkili olacak."

 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?

Kurumdan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla gerçekleştirilen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda KYK borçlarına değinmişti. Burada öğrencilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK kredi borçlarının silinme ihtimaliyle ilgili bir soruya; "Şu anda bu bizim gündemimizde... Değerlendirmesini bütçe görüşmelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da atacağız." dedi.

ÖĞRENİM KREDİSİ NE KADAR OLDU?

2020 eğitim yılı içerisinde öğrenciler 2021 yılına kadar 550 TL öğrenim kredisi alacak. Ayrıca yüksek lisans 1.100 TL, doktora öğrencisi ise 1.650 TL alacak.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

BURSTAN YARARLANAMAYACAK OLAN ÖĞRENCİLER

Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler

- Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
- Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
- Yabancı uyruklu öğrenciler,
- Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
- Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
- Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
- Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,
- Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
- Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,

burstan yararlanamazlar.

YAZDIR