Promosyon ödemeleri ne kadar oldu? Emekli promosyonu başvurusu nasıl yapılır?

Corona virüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında en düşük emekli maaşının 1.500 liraya çıkacağını açıklamıştı. Peki emekli promosyon ödemelerine zam yapılacak mı? Bankaların verdiği promosyon ücretleri ne kadar?

Promosyon ödemeleri ne kadar oldu? Emekli promosyonu başvurusu nasıl yapılır?
Promosyon ödemeleri ne kadar oldu? Emekli promosyonu başvurusu nasıl yapılır?
GİRİŞ 06.04.2020 09:33 GÜNCELLEME 06.04.2020 09:33
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında en düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıktı. Maaşı 1.500 liranın altında olan emeklilerin gelirinde yüzde 40’a varan artış olacak. Bu artıştan emeklilerin maaşını alan eş ve çocukları da hisseleri oranında yararlanacak. Maaşı bin 100 lira olan 400 lira, yani yüzde 36.36; bin 200 lira olan 300 lira, yani yüzde 25; bin 300 lira olan 200 lira, yani yüzde 15.38; bin 400 lira olan 100 lira, yani yüzde 7.14 zam alacak. Peki emekli promosyon ödemelerinde değişiklik yapıldı mı? Hangi banka kaç TL promosyon ödemesi veriyor? İşte bankaların en güncel promosyon oranları…

 

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI İÇİN TARİH AÇIKLANDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında "Bunun bütün sektörlere daha fazla fayda sağlaması için belirli koşullarda esneklikler de sağlayacağız." dedi. Emekli maaşlarının ne zaman 1500 TL 'ye yükseltileceği sorusuna ise Bakan Selçuk, "Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500 liraya çıkarmış olacağız." dedi.

 

CORONA VİRÜS DESTEĞİ

Bakan Selçuk, "Türkiye çapında 1003 sosyal dayanışma vakfının periyodik paylarını arttırdık, böylece yaşlılarımıza destekleri daha da artırmış olacağız (Maske ve kolonya dağıtımı) İlk başta Ankara, İstanbul üzerinden başlanacak, daha sonra da proje genişletilir." dedi.

1500 TL VE ÜZERİNDE MAAŞ ALAN EMEKLİLERE ZAM VAR MI?

Bu maaş zammı sadece 1500 TL'nin altında maaş alan emeklileri ilgilendiriyor. 1500 ve üzeri maaş alan emeklilerin maaşları aynı kalacak.

PROMOSYON ÜCRETİ NASIL ALINIR?

İlk maaşınızı SGK'nın anlaşmalı olduğu bankadan aldıktan sonra maaşınızı dilediniz bankaya taşıyabilirsiniz. Bu taşıma esnasında bankalar 3 sene kendi bankalarıyla çalışmayı kabul etmeniz halinde size promosyon ödemesi yapmaktadır. Böylelikle ikinci ay maaşınızı bankanızda promosyonlu almış olursunuz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BANKA DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Emekli maaşınızı PTT'ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bunun için takip etmeniz gereken işlemler şu şekildedir;

* Öncelikle bu adrese giriş yapın.

* Eğer e-devlet kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak kimlik doğrulaması sayfasına yönlendirileceksiniz.

* Kimlik doğrulaması için TC kimlik numarasına ve e-devlet şifresine ihtiyacınız var.

* Giriş yaptıktan sonra tekrar SGK'nın sayfasına yönlendirileceksiniz.

* Burada hangi kurumdan emekliyseniz onun seçenekleri arasında banka ve adres değişikliğini bularak tıklayın.

* Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/şube değişikliğini tıklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz.

* Ardından güncelleme kısmına tıklayın.

BANKALARIN PROMOSYON ÜCRETLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Bankalar, 1500 TL 'nin altında maaş alan emeklilere 500 TL promosyon ödemesi yapıyordu. Maaşların 1500 TL olması sonrası emekliler , promosyon miktarının artıp artmayacağını araştırıyor. Ancak 1500 TL ile 2500 TL arası maaş alan emeklilere 625 TL promosyon ödemesi yapılıyor. Maaşların 1500 TL 'ye çıkması sonrası bu emeklilerin promosyon miktarları değişmeyecek.

VAKIFBANK:

VakıfBank, maaş miktarına göre değişen promosyon tutarını 500 TL-750 TL olarak belirledi. VakıfBank ile SGK arasında yapılan ve 2020-2023 dönemini kapsayan promosyon anlaşmasında imzalar atıldı. VakıfBank, yeni anlaşmayla emekli maaşlarına verdiği promosyonları yüzde 66 oranında artırdı.

Anlaşmaya göre aylık maaşı 1.500 TL'ye kadar olanlar toplam net 500 TL, 1.500 TL ila 2.500 TL arasında olanlar toplam net 625 TL, 2.500 TL ve üzeri olanlara ise toplam net 750 TL promosyon ödemesi yapılacak.

HALKBANK:

Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalayan Halkbank, emekli müşterilerine 750 liraya varan promosyon ödemesi yapacak. Halkbank'ın promosyon tutarı, 1500 liraya kadar brüt maaşlarda 500 lira, 1500 - 2 bin 500 lira arası brüt maaşlarda 625 lira, 2 bin 500 lira ve üstü brüt maaşlarda 750 lira olacak. Ödemeler tek seferlik yapılacak, uygulamadan yararlanan emekliler maaşlarını 3 yıl boyunca Halkbank'tan alma taahhüdü verecek.

Başvurular Halkbank şubeleri, ATM'leri, İnternet Şubesi ve 0850 222 0 400 DIALOG kanalı aracılığıyla yapılabilecek. Emekli maaşını Halkbank üzerinden alanlar, 750 TL'ye kadar promosyon ödemesinin yanı sıra yurt geneline yaygın şube ve ATM ağından maaş tutarının tamamını çekebilme imkanına sahip olacak.

ŞEKERBANK:

Şekerbank, aylığını Şekerbank'a taşıyan emeklilere 3 yıllık taahhüt karşılığında maaş tutarlarına göre 375 ila 450 TL arasında promosyon veriyor. Aylığını Şekerbank'a taşıyan emekliler iki otomatik ödeme talimatı verdiğinde 150 TL, 10 adet müşteri ile sınırlı olmak üzere yönlendirdiği her yeni emekli için de 150 TL olmak üzere toplam 1.500 TL promosyona hak kazanıyor. Bu şekilde maaşını Şekerbank'a taşıyan emekliler toplamda 2 bin 100 TL'ye kadar nakit promosyon kazanabiliyor.

TEB:

Türk Ekonomi Bankası (TEB), SGK emeklisi olup emekli maaşını taşıyan müşterilerine yönelik başlattığı kampanya kapsamında, maaşı 1500 liraya kadar olan emekliler 850 lira, 1500-2.500 lira arasında maaş alan emekliler ise 1125 lira promosyon avantajından yararlanacak.

Kampanya kapsamında, TEB, yakınlarına tavsiye ederek TEB Emekli Bankacılığı Ailesi'ne katan müşterilerine de kişi başına 150 lira, toplamda 1500 liraya varan ödeme yapıyor. Böylece, emekli maaşı 2 bin 500 lira üzerinde olup maaşını TEB'e taşıyarak 1250 lira almaya hak kazanan emekliler, 10 emekliyi TEB Emekli Bankacılığı Ailesi'ne katarak toplam 2 bin 750 liraya varan promosyondan yararlanma imkanına sahip olacak.

YAPI KREDİ:

Emekli aylıklarının yatırılması için Yapı Kredi'yi tercih edenler, 3 sene aylıklarını bankadan alma taahhüdü vererek 450 TL'ye varan nakit promosyon kazanıyor. Aylığını taşıyan ve promosyon taahhüdü verenler 1 yeni otomatik fatura ödeme talimatı vermeleri halinde 250 TL'ye varan ek promosyondan yararlanıyor. Emekliler şubeye gelmeden, bulundukları yerden emekli aylıklarını cep telefonu, internet şubesi ya da ATM'den aylıklarını transfer edebiliyor.

QNB FİNANSBANK:

QNB Finansbank, emekli maaşını üç yıl boyunca kendisinden alma sözü veren emeklilere 1250 liraya varan nakit kazanma fırsatı sunuyor. Banka, ayrıca emekli tanıdıklarının maaşını yönlendiren müşterilere, yönlendikleri emekli başına 125 lira olmak üzere toplamda 1250 lira nakit kazanma fırsatı sunan banka, bu iki kampanya sayesinde bir emekli müşteri toplamda 2 bin 500 liraya kadar nakit kazanabilecek.

QNB Finansbank müşterisi emekliler, Türkiye'deki tüm QNB Finansbank şubelerinde öncelikli hizmet alabilmelerinin yanı sıra yurt içi tüm banka ve ATM'lerden ayda iki defa ücretsiz para çekme hakkına da sahip olacak. Buna ek olarak, bireysel internet bankacılığı kullanılarak yapılacak işlemlerden EFT ve havale işlemleri de ücretsiz olacak. Ayrıca CardFinans Emekli kredi kartına sahip olan emekliler, ilk yıl yıllık üyelik ücreti ödemeyip, eczane ve marketlerde QNB Finansbank POS'larından yapacakları 50 lira ve üzeri alışverişlerde yüzde 5 oranında, aylık 15 lira indirim ayrıcalığından da faydalanabilecek.

ING BANK:

ING Bank, 450 TL'ye varan nakit promosyona ek olarak; Turuncu Ekstra ile 750 TL harcama yapılan her ay için 50 TL nakit promosyon veriyor. Böylece 3 yıl için ek 1.800 TL promosyon; toplamda 2 bin 250 TL'ye varan promosyon fırsatı sunuyor.Fibabanka, 450 TL'ye varan promosyon ücreti dışında, otomatik talimat verenlere ek olarak 500 TL ödeme yapıyor.

YORUMLAR 10
 • Nevzat Sever 2 yıl önce Şikayet Et
  E-Devletten banka-şube değişikliğ yapılabilmesi ne yazık ki mümkün olamıyor, çünkü PTT ve tüm bankalar bir önceki promosyonu aldığınız tarihten itibaren hesabınıza bloke koymuş durumdadırlar, bugünlerde bu blokenin kaldırılması için şubelere gitmek büyük bir risk ve anlamsız kalabalıklara sebep oluyor, halbuki 3 yıl taahhüt süresi dolan hesaplardan blokelerin otomatik olarak kaldırılması gerekiyor, bu sağlandığı takdirde işlewr kolaylaşacaktır, yetkililerden talebimizdir.
  Cevapla
 • Metin Çetin 2 yıl önce Şikayet Et
  Banka promosyonu yatma günü ne zaman ben 3 yil önce mayıs 15 de almışım şuanda alamıyorum vakıfbank tan alıyorum bekliyecem diyorlar.gerçek bumu.yardım lütfen
  Cevapla
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Bankada değiştirsem ne yaparsan yap seninde bildiğin gibi emekliyi emekciyi somurenler somurmekten vazgecrmi öyle ölümü böyle olurmu diye yazıp fakir insanlara umut olup yardım yapıyor gibi davraniyorsun
  Cevapla
 • numen35 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın medya, banka değişikliği nasıl yapılır hepimiz biliyoruz.Sıkıntı şuradadır ; daha öncesinde herhangi bir bankadan promosyon aldıysanız banka değişikliği işlemine banka sisteminden blokaj koyuyor 3 yıllık dönem geçse bile banka kendisi blokajı kaldırmadan siz bir işlem yapamıyorsunuz ve blokaj kaldırma işlemi için şubenize gitmeniz gerekiyor. Bunu sıkıntıyı hiç kimse yazıp çizmiyor kendim banka değişikliği için değiştirdiğim eski bankama 3-4 sefer gitmek zorunda kaldım tam blokajı kaldırdık deniyor e-devlete giriyorsunuz tekrar blokaj konulmuş lütfen bu sıkıntıları yazın anlatın yoksa ne anlamı var.
  Cevapla
 • Yilmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  ,1500 üzerinde maaş alanlara niye zam verilmiyor muz cumhuriyeti demi yasiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle