AYM'den nafaka kararı! Hak ihlali saydı

Eşinden boşanan 4 çocuk babası, velayetlerin verildiği eski eşi ve çocukları için ödediği toplam 1000 liralık nafakanın maaşından fazla olduğunu iddia ederek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, gelirinden daha yüksek miktarda nafakaya hükmedildiğini iddia eden başvurucunun, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM'den nafaka kararı! Hak ihlali saydı
AYM'den nafaka kararı! Hak ihlali saydı
GİRİŞ 17.12.2019 12:15 GÜNCELLEME 17.12.2019 12:23
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Acar'ın boşandığı eşi, kendisi ve çocukları için hükmedilen nafaka miktarının artırılması için 2014'te dava açtı.

Dava dilekçesinde, velayetleri ev hanımı olan ve geliri bulunmayan annede bulunan çocukların dördününün de öğrenci olduğu, birinin üniversitede okuduğu belirtildi.

 

Davaya bakan Konya 4. Aile Mahkemesince, tarafların ekonomik durumu araştırıldı.

Kolluk tarafından yapılan araştırmada, "Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde memur olan başvurucu İbrahim Acar'ın aylık geliri hakkında bilgi edinilemediği, ikinci kez evlenen Acar'ın eşinin öğretmen olduğu, babasına ait evde kira vermeden oturduğu, 4 çocuğun velayetinin bulunduğu annenin ise ilkokul mezunu olduğu, babasına ait evde oturduğu, nafaka dışında 200 lira belediyeden yardım parası aldığı, çocukların ikisinin il dışında, ikisinin ilköğretim çağında öğrenci olduğu" belirlendi.

Konya 4. Aile Mahkemesi, bunun üzerine Acar'ın eski eşe aylık 250, üniversite öğrencisi çocuk için aylık 300, diğer üç çocuk için ayrı ayrı 150 lira nafaka ödenmesine karar verdi.

İbrahim Acar ise hastanede şirket elemanı olarak asgari ücretle çalıştığını, maaşının 950 lira olduğunu, maaşından daha yüksek miktarda toplam 1000 lira nafakaya hükmedilmesinin haksız olduğunu iddia ederek, kararı temyiz etti.

Başvurucu, kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

KARAR

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 17. maddesinde koruma altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Gerekçede, tarafların ekonomik durumlarının araştırılması sırasında sadece kolluk tarafından verilen bilgileri esas alan mahkemenin, başvurucunun boşandığı eşi ve dört çocuğu için 1000 lira nafaka ödemesine karar verdiği hatırlatıldı.

Mahkemenin, başvurucunun memur olarak çalıştığını kabul edip aylık geliri hakkında bilgi sahibi olmadan karar verdiği belirtilen gerekçede, başvurucunun memur olarak değil, şirket elemanı olarak asgari ücretle çalıştığını, 950 lira aylık aldığını iddia ettiği kaydedildi.

"AYLIK GELİR ARAŞTIRILMAMIŞ"

Başvurucunun bu iddiasının doğru olması durumunda ödeyeceği 1000 liralık nafaka miktarının ölçülü olmadığı ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Başvurucunun geliriyle ilgili iddialarını sunmasına karşın derece mahkemesi başvurucunun çalıştığı kurumla iletişime geçmemiş, aylık gelirini araştırmamış, kararda da bu iddiayla ilgili bir gerekçe ortaya koymamıştır. Derece mahkemelerinin kararları başvurucunun davanın sonucuna etkili olabilecek iddia ve itirazlarına cevap verecek nitelikte yeterli bir gerekçe içermemiştir. Bu sebeple kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının korunmasına yönelik usule ilişkin güvencelerin yerine getirilmediği sonucuna varılmıştır."

Yüksek Mahkeme, kararın bir örneğinin yeniden yargılama yapılarak ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Konya 4. Aile Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Baybars 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın adaleti uygulanmadıkça huzur beklemek nafile. Adam neyse ki cinnet getirmemiş..
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Dinimizde nafaka haramdır. Kadın nafaka alamaz. Sadece mehir alabilir. Evlenirken mehir belirlwdiyse onu alabilir. Baba da çocuklarına isterse harçlık verir. Ama Allah'ın adaletini değil Avrupa'nın medeni kanununu esas alırsan kadın kocasından boşanır üstüne de fahiş oranda nafaka ister.
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Sınırsız nafaka caiz değildir.
  Cevapla
 • osmanlı torunu 2 yıl önce Şikayet Et
  nerde erkek bayan eşitliği laftamı bunlar erkek nasıl çalışıyorsa bayanda çalışıyor nafaka vererek boşanmaya sebebiyet veriyorlar nafaka olmazsa boşanma ciddi anlamda durur bayanlar evlenmeyi nafaka bağlamış alıp yatıyım derdinde
  Cevapla
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Nafaka bir maaşın yarısı olmamalı. Baba nın ev masrafı ne olacak? Babalar eziliyor. Ailenin reisi Babadır. Ev babanın kovulan baba bu nasıl saçmalık. Devlet aile meselesini Ebe dedeler ile çözmeli. Veya onların belirlediği birinci derece akraba ile bakanlık bu işleri çözmeli. Özellikle ayrıldıktan sonra bir kadın 4 ay evlenemez kanunu çıkmalı. Kadın hamile olduğunu gizliyor sonrası facia.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle