Tarımda koruma alanı genişliyor

Tarım arazilerinin etkin ve verimli kullanılması için çalışmalar sürüyor. 24 milyon hektar tarım alanının tamamında 2023 yılına kadar toprak veri tabanı güncellenecek ve 2 milyon hektar arazi kiralanacak. 265 ova koruma altına alınırken önümüzdeki dönem bu sayı daha da artacak.

Tarımda koruma alanı genişliyor
Tarımda koruma alanı genişliyor
GİRİŞ 09.12.2019 07:10 GÜNCELLEME 09.12.2019 11:08
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin etkin ve verimli kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor. 265 ova koruma altına alınırken önümüzdeki dönem bu sayı daha da artacak. 24 milyon hektar tarım alanının tamamında 2023 yılına kadar toprak veri tabanı güncellenecek. Bu alanlar gıda güvenliğinin ambarı olacak. Arazisini satmak isteyen çiftçilerin arazilerinin değerini, talep olması halinde bakanlık belirleyecek. Bakanlık alıcılar ile satıcılara aracılık yapacak. Yıldan yıla artan nüfus ve refah seviyesinin yükselmesine bağlı değişen tüketim alışkanlıkları gıda ihtiyacını dolayısıyla tarım arazilerinin etkin ve verimli kullanımını daha önemli kılıyor.

 

 

ATIL ARAZİDEN KAYIP 13 MİLYAR TL

Ancak Türkiye'de işletme ölçeklerinin küçük oluşu arazilerin etkin ve verimli kullanımını engelliyor. Türkiye'de 3 milyon hektara yakın arazi çeşitli nedenlerden dolayı ekilemiyor. Arazilerin aşırı derecede parçalanmış olması, güvenlik sorunları, aile içi husumetler ve göç gibi nedenler birçok tarım arazisinin atıl kalmasına yol açıyor. Bu da yaklaşık 13 milyar TL gelir kaybına yol açıyor. 2023 yılına kadar yaklaşık 2 milyon hektar arazi kiralanacak. Türkiye'de ekilen tarım alanlarının yanı sıra mera ve ormanların toplam büyüklüğü 78 milyon hektar. Bu alanı genişletmek için ise çalışmalar sürüyor. 300'den fazla büyük verimli tarım ovası bulunuyor. 265 büyük ova koruma altına alındı.

 

 

GÜNCEL VERİ TABANI

Koruma alanlarının önümüzdeki dönemde artması bekleniyor. Önümüzdeki dönem pay artırılacak. Türkiye'de 32,5 milyon adet tarım parseli mevcut. Toplam 24 milyon hektar tarım alanının tamamında ise verimliliğin artırılması için 2023 yılına kadar toprak veri tabanı güncellenecek. Tarım alanlarının korunmasının yanısıra işletmelerin kayıt altına alınması işlemleri de hızlanacak.

SATIŞTA BAKANLIK ARACI

Halen 3 milyon işletmenin 2,2 milyonu çiftçi kayıt sistemine kayıtlı. Gelecek yıl sonuna kadar kayıt dışılığın bitirilmesi hedefleniyor tarım arazilerinin değerinden el değiştirmesi için de bakanlık arazi bankacılığı ile aktif rol oynayacak. Bakanlık, arazi değerinin belirlenmesi ile alım ve satımında aracılık yapılması için arazi bankacılığını uygulayacak. Arazisini satmak isteyen çiftçilerin arazilerinin değerini talep olması halinde bakanlık belirleyecek. Bakanlık, alıcılar ile satıcılara aracılık yapacak.

400 BİN YATIRIMCI TAD'A TIKLADI

Bir yerde bir alan tarım arazisi dışına çıkarılacaksa yatırımcılar, Tarım Arazileri Değerlendirme ve Bilgilendirme Sistemi'ni kullanarak bu alanla ilgili parsel sorgulaması ile arazi mutlak mı, marjinal mi, kuru veya sulu tarım arazisi mi öğrenebiliyor. Uygulama ile arazinin yatırıma uygun olup olmadığı hakkında bilgi veriliyor. Geçen yıl yaklaşık 400 bin üzerinde yatırımcının sistemden sorgulama yaptığı bildirildi. Sistemle spekülasyonların da önüne geçiliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  adana,mersin ,osmaniye,ceyhan.kadirli,kozan ,tarsus hatta daha binlercesi .Buradan Devlet babaya sesleniyoruz.Allahaşkına milyonlarca yılda oluşan topraklarımız beton yığınlarına terkediliyor.Bu ülkede şehircilik tarım bakanlıkları var bunlar ne iş yapar anlayabilmiş değilim.
  Cevapla
 • apaçi 9 ay önce Şikayet Et
  İmara açma işini devletimiz tepeden uydudan yapsın.il ve ilçelerdeki cahillerin yetkisine bırakmasın bu iş önemli.Tarım alanları katlediliyor yazık yazık gittimi birdaha gelmez.
  Cevapla
 • İstanbullu 9 ay önce Şikayet Et
  T.C. YE KOCAMAN BİR GÜNAYDINLAR DİLERİM,.... AKLINIZ BAŞINIZA YENİ Mİ GELDİ,...? Ortada imara açılmamış,işgal edilmemiş verimli tarım arazisi mi kalmış ki, siz şimdi tarım arazilerini koruyacağız diyorsunuz, çok geç kalınmış bir proje, bu uygulama Osmanlı dedemden bu yana mutlaka uygulanmalıydı, nasıl eski köyler dağların yamacına kurulmuş, tarım arazileri tarıma ayrılmış, Osmanlı dedem uygulamış, T.C. Tarım arazilerini imara açtı, şu Marmara nın haline bir bakın, işğal edilmemiş, imara açılmamış bir karış tarım toprağı kalmış mı acaba? başka söze gerek yok,....
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  tarım arazisine değil betonarme yapı çivi çaktırmayacak devlet çivi.tarım yapmayan satsın yapan alan çook.bu tarlalar kimsenin babasının malı değil öncelikle bu ülkenindir sonra senin benim.Tarımın iklimin müsait olduğu yerler imara açılmasın.
  Cevapla
 • hakan 9 ay önce Şikayet Et
  tarım alanımı koydular.allahtan korkun şehirlerin tarıma uygun olmayan yerlerine imar verin.Çukurovalıyım ben şehirler en güzel tarım alanlarına ilerliyor imar verenler sorgulanmalı yargılanmalı.Devlet özel bir komisyonla bu işe el atmalı.belediyede sürü kültürüyle imar verilmemeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle