Petrol fiyatları yüzde 30 düşebilir!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bugün başlayacak olağan toplantısından önce petrol fiyatlarının varil başına 40 dolara kadar düşebileceği uyarısı yapıldı.

Petrol fiyatları yüzde 30 düşebilir!
Petrol fiyatları yüzde 30 düşebilir!
GİRİŞ 05.12.2019 11:55 GÜNCELLEME 05.12.2019 12:05
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Norveç'teki bağımsız enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy'den, bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayacak OPEC'in 177. Olağan Toplantısı öncesi küresel petrol piyasasının durumu hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 

 

 

40 DOLARA DÜŞEBİLİR

Rystad Energy'den yapılan açıklamada, OPEC üyesi ülkeler ve Rusya'nın ham petrol kesinti anlaşmasının süresini uzatmaması ve kesinti miktarını artırmaması durumunda Brent türü ham petrolün varil fiyatının gelecek yıl 40 dolara kadar düşebileceği vurgulandı. 

Küresel petrol piyasasında günlük ortalama 1 milyon varil arz fazlasının petrol fiyatlarında yaklaşık yüzde 5 düşüşe neden olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, bunun gelecek 6 ayda fiyatlarda yüzde 30 azalışa neden olabileceği uyarısında bulunuldu. 

 

 

OPEC-Plus olarak adlandırılan Suudi Arabistan önderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı ülkeler Aralık 2016'da toplam ham petrol üretim miktarlarını günlük ortalama 1,8 milyon varil azaltma kararı almış ve bunu Aralık 2018'e kadar uygulamıştı. 

OPEC ve OPEC dışı petrol üreten ülkeler, Aralık 2018'de ham petrol üretim miktarını günlük ortalama 1,2 milyon varil düşürme kararına varırken, daha sonra bunu Mart 2020'ye kadar uzatmışlardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rystad Energy Petrol Piyasası Araştırma Müdürü Bjørnar Tonhaugen, "OPEC ve OPEC dışı petrol üreten ülkeler için açık bir mesajımız var. Şu an yürürlükte olan üretim kesintisi anlaşmasının uzatılması dengeli bir petrol piyasası ve fiyat ortamının 2020'de oluşması için yeterli değil." ifadelerini kullandı. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Kadir 9 ay önce Şikayet Et
  Varil fiyatı 100$ iken daha ucuzdu
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Bizde zam gelir.
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  fiyat düşerse bizde zam gelir. yeni fiyatları hesapla pompaları ayarla muhasebe de işler artsın vs.. gibi ekstra masraf oldu der zam yaparlar. aynı kocaeli belediyesi ulaşım otobüs zamları gibi. mazot 4.3 oldu mazot arttı zam mazot 3.60 oldu yine zam işçi vb maliyeti artmışmış mazot 4.50 oldu yine zam mazot artmış. mazot 6.5 oldu yine zam... he bunları cimere yazdım ama sonuç sıfır...
  Cevapla
 • OSMANLI 9 ay önce Şikayet Et
  yüzde 100 su ile çalışan araba üretilsin bu sefer de su fiyatları artar.50 kr luk su olur 5 tl:) deredeki göldeki sudan da para alırlar.
  Cevapla
 • hasan ali 9 ay önce Şikayet Et
  düşmez; düşmez ; bu ülkede hiç düşmez...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle