Sondakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni EYT açıklaması!

EYT tartışmalarına ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklaması geldi. Erdoğan, 'Fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak.' dedi.

Sondakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni EYT açıklaması!
Sondakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni EYT açıklaması!
GİRİŞ 26.11.2019 12:11 GÜNCELLEME 26.11.2019 12:14
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite'nin Beşinci Toplantısı için gittiği Doha dönüşü uçakta gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tartışması ile ilgili soru üzerine "EYT’nin manipülasyon olduğunu herkes çok yakında görecek." dedi.
 
Başkan Erdoğan'ın EYT tartışmalarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:
 
Son günlerde, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu üzerinden yeniden gündem oluşturuluyor. Kitlelerin etkilenmesine dönük çabaları nasıl yorumluyorsunuz? Ekonomideki son duruma ilişkin değerlendirmeniz nedir?
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu; fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak. Bunun, ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir. Şu anda İskandinav ülkeleri artık bu işten vazgeçme noktasına geldiler. Emeklilikte yaş olayını 70’in üstüne çıkarıyorlar. Biz de ise tam aksi. Kaldı ki Bay Kemal kendi döneminde emeklilik yaşının yükseltilmesini savunan birisidir. Fakat burada tamamıyla siyasi davranıyor, buradan ne elde ederiz diye bakıyor ve böyle bir tezi savunmaya çalışıyor. Geçenlerde çok açık net söyledim. Seçim kaybına vesile dahi olsa biz asla ülkemizin, milletimizin zararına olacak bir vaadin içine girmeyiz. Kaldı ki bir taraftan işsizlik konusunda mücadele veriyoruz diğer taraftan işsizliğe zemin oluşturacak taleplerle karşılaşıyoruz. Bu insanlar çalışıyor zaten. Bu insanları niye kapıya koyup, sonra iş arama yoluna sokalım. Çünkü ne olacak? Yine iş arayacak. Ondan sonra da maalesef bir başkasının istihdam hakkını kullanmış olacak. Bunlara niçin böyle bir yol aralayalım? Bu, Türkiye ekonomisi için çok ciddi bir zarardır.

EKONOMİ ÇOK FARKLI KONUMA GELECEK
 
Bir diğer konu da şu anda Türkiye faizde, enflasyonda bütün baskılara rağmen arzu edilen yere doğru geliyor. Allah’ın izniyle 2020’de, enflasyonda ve faizde birbirini tetiklemek suretiyle inşallah kalıcı tek haneler görülecek. Zaten tek haneliye döndükten sonra Türkiye’de paranın konumu da ekonominin konumu da çok daha farklı hale gelecek. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

İKİ AYRI TARİHTE İKİ DÜZENLEME YAPILDI
 
EYT tartışmasında bir de aylık bağlama oranlarının düşmesi konusu da var. Doğru değil. Türkiye’de emeklilik rejiminde iki ayrı tarihte düzenleme yapıldı. 2000 öncesi ve sonrası ile 2008’i izleyen süreç. Burada muhalefet şunu istismar ediyor; eskiden daha az prime karşın daha yüksek aylıkla, daha erken emeklilik vardı. Erken emeklilik, süper emeklilik gibi uygulamalar değiştirildi. Bu tarihten sonra prim ödemeye başlayanların aylık bağlama oranları ile öncekilerin aynı değil. Ayrıca, işverenler kaçak işçi çalıştırma eğilimine girdiklerinde bu iddiayı çok sıkça söylüyorlar. “Biz, size açıktan ödeme yapalım, yoksa ücretiniz düşer” diyorlar. Şunu ayırmamız lazım; 2008 öncesinde yatırılan prim ve alacağı emekli aylığı ile 2008 sonrası aynı değil. Düşme diye bir durum söz konusu değil. 2008’deki kadar yüksek artmıyor diyelim.

KILIÇDAROĞLU HESAPSIZ KONUŞUYOR 

Bir şey daha var tabi; Kılıçdaroğlu, SSK’nın başında olduğu dönemde 1998’de, “Emeklilik yaşı 80 de olsa, SSK batmıştır” diyor. Ama şimdi getirdiği yer burası. Öyle bir tez ortaya atıyor ki halk oy verme noktasında CHP’ye yönelsin diye siyaseten ve hesapsız konuşuyor. Vatandaş da “genç yaşta emekli olayım” diye düşünüyor. Bir taraftan “emekli olayım” derken, sonrasında “kenara çekileyim” demiyor. “Ben, yine bir işe gireyim, çift maaş alayım” diyor. İşveren ne yapıyor? Kayıtsız istihdama başlıyor. Kayıtdışı istihdam da Türkiye’nin ayrı bir sorunudur.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 79
 • SALİH USPAYI 1 yıl önce Şikayet Et
  ben beni bilirim birde beni. Benim pirimim doldu 2008 öncesi yüksek yattı. şimdi asgari ücret yatıyor. ben çalışıp prim yatırdıkça emekli aylığım azalıyor benim şimdi sigortasız çalışmam gerekiyor. bunu anlamamakta ısrar ediyorlar. GÜZEL..
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ali babacanı parlatmaya çalışanlara ve kendisini parlatmaya çalışan ali babacana buradan soruyorum telekom ve şeker fabrikaları başta olmak üzere tüm özelleştirmeler senin bakanlığın zamanında olmadımı bu gün AK parti iktidarını en çok bu yönde eleştirmiyorlarmı senin elinde nasıl bir sihirli değnek var bunu açıklarmısın, yoksa yeniden yapılmış olan milli fabrikaları yabancılara satmaya geliyor. ekonomiyi düzelteceğini söyleyenler somut ve net konuşsun neyi nasıl düzeltecek.
  Cevapla
 • Abc 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz çocuklarımızı 18 yaşını doldurdu diye sokağa bırakmıyoruz en azından anne olanlar çocuklarının yanında olabilmesi pozitif ayrımcılığa tabi olup erken emekli olabilir çalışmak isteyende iş bulabilirse buyursun çalışsın
  Cevapla
 • Birgarip 1 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili reis.Allahím yardíncın olsun. Elli yedi yaşında emekli oldum.şimdi çalışmadan maaş emekli maaşı alıyorum.Aslında çok aktif çalışıp devletime hizmet edebilirdim. Karıştırıcılar erken emekli lafı gurzah edip,devleti çökertmek peşindeler.Yanlız esnaf olupda sigorta primlerini ödeyemeyenlere, bağkur primi ödeyemeyen bazı kúçük esnaflara pirim kolaylığı göz õnüne alınırsa iyi olur.
  Cevapla
 • Ziya 1 yıl önce Şikayet Et
  peki millet vekillerinin ailelerine bakmak sgk nın görevi mi halkın görevi mi bu günah değil mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle