Türkiye'de üretiyor, dünyaya satıyor!

Türkiye’de ilk sırada Elazığ'da Keban ve Karakaya Barajları üzerinde modern tesislerde üretilen alabalık 18 bin tona yükselirken, Somon üretiminde de bin tona ulaşıldı. Üretilen balıklar başta Elazığ'ın Keban ilçesi ve Muğla’da fabrikalarda işlendikten sonra Avrupa'ya satılıyor.

Türkiye'de üretiyor, dünyaya satıyor!
Türkiye'de üretiyor, dünyaya satıyor!
GİRİŞ 16.11.2019 20:43 GÜNCELLEME 16.11.2019 20:43
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Elazığ’ın Keban ve Karakaya Barajlarında hem üretim hemde istihdam her geçen gün artıyor. Keban ve Karakaya Baraj Gölü kıyılarında kurulan modern tesislerde Alabalık üretimi yıllık 18 bin tona ulaşırken, Somon’da da bin tonluk ilk hedef yakalandı.

 

 

Üretilen balıklar başta Elazığ'ın Keban ilçesi ve Muğla’da fabrikalarda işlendikten sonra Avrupa'ya satılıyor. İlçedeki en büyük ihracatı ise bölgede Gümüşdoğa Su Ürünleri firması yapıyor. Yıllık yaklaşık 10 bin ton üretim yapan firma, başta Rusya, Çin, Japonya, Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi bir çok ülkeye ihracatını gerçekleştirerek hem kentin hemde de bölgenin ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor."Alabalıkta 18 bin ton, somonda bin tonu yakaladık"

Elazığ’ın balık üretiminde Türkiye’de ilk sırada olduğunu anımsatan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Özellikle alabalık ve somon üretimi de son dönemde çok gelişiyor. Bu bölge de üretimin yoğun bir şekilde yapıldığı bir yer. Elazığ’da paketleme ve işleme tesisleri ve kafes alabalık üretimi var. Üretim olarak Alabalık’ta 18 bin tonlardayız. Somon üretiminde de bin tonu yakaladık. Balıklar ağırlıklı olarak Japonya, Çin ve Rusya pazarlarına gidiyor, arkadaşlarımız Afrika’ya da açılmaya başladı. Türkiye’nin 3’ncü kerevit işleme tesisi de Elazığ’da açıldı. Avrupa’nın tüm ülkelerine gidiyor. Elazığ’ın potansiyeli çok yüksek şu anda Karakaya hem de Keban Barajında yoğun şekilde üretim yaparak kapasitelerini arttırıyorlar. Bizler de alt yapılarını hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Özellikle işlemeyi ciddi şekilde teşvik ediyoruz. Katma değer üretimi hem balıkçılık hem su ürünleri hem de kerevit işlenmesi noktasında ciddi desteklerimiz var. Kerevit biraz daha doğal olarak üretildiği için balıkçıların özellikle malzemelerinin karşılanması noktasında Tarım Bakanlığı ile birlikte destek paketlerimiz devam ediyor” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mahmut 7 ay önce Şikayet Et
  Güzel çalışma üretimi daha çok artıralım İnşallah.
  Cevapla
 • Bekir 7 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde bir çok baraj gölü var. Bunlar iyi değerlendirmeli
  Cevapla
 • asd 7 ay önce Şikayet Et
  kafese karşıyım. hayvan resmen bir sirkin içinde. kötü bir durum. seri tavuk üretim olayından farkı yok.
  Cevapla
 • dogrusu 7 ay önce Şikayet Et
  barajı pisletmiyor mu bu kadar balik?
  Cevapla
 • Bekir 7 ay önce Şikayet Et
  Önlemini alınca bir problem olmaz. O balıkların kafes yerine doğada olduğunu düşünün aynı şey
  Cevapla
 • bilo 7 ay önce Şikayet Et
  bu az değilmi. boyle bir pazar varsa daha çok üretilmeli.
  Cevapla
 • taner 7 ay önce Şikayet Et
  1000 tır dolusu balık kiloda 1$ kar 18 000 000$ 100 000 000 TL
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle