Fitch'ten 20 Türk bankası için açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ardından, 20 Türk Bankasının görünümünü de "negatif"ten "durağan"a revize etti.

Fitch'ten 20 Türk bankası için açıklama
Fitch'ten 20 Türk bankası için açıklama
GİRİŞ 12.11.2019 17:20 GÜNCELLEME 12.11.2019 17:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, 1 Kasım’da Türkiye'nin kredi notunun "BB-" olarak teyit ederek görünümünün "negatif"ten "durağan"a revize edildiği hatırlatılldı ve bununla uyumlu şekilde 20 Türk bankasının da görünümlerinin durağana yükseltildiği  bildirildi.

Açıklamada bankların finansal iştiraklerinin görünümlerinin de durağana çevrildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın yerel para birimi cinsinden (LTLC – IDR) uzun vadeli IRD görünümünün  negatiften durağana çevrildiğine vurgu yapıldı.

 

Görünüm değişikliğinin ülkenin bankaları destekleme becerisine ilişkin risklerin azalışını yansıttığı belirtilen değerlendirmede, Türkiye’nin dış finansmanında sert bozulma ihtimalinin yakın vadede daha düşük olduğu da hatırlatıldı.

Fitch Ratings’in açıklamasında bu yüzden hükümetin bankalara müdahale etme olasılığının da azaldığı belirtildi.

Fitch Ratings’in bankaların faaliyet ortamlarına, varlık kalitelerine, sermaye pozisyonlarına, döviz likiditelerine ilişkin gelişmeleri gözlemlemeye devan edeceği de vurgulandı.

Açıklamada, “Artan piyasa istikrarı bankaların kredi profilleri üzerindeki aşağı yönlü riskleri azaltabilir.” ifadesine yer verildi ve sermaye ve likidite tamponlarının dikkate değer piyasa gerilimini absorbe edebilir seviyede olduğuna dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Çevir kazı yanmasın yani, tetikçi kuruluşlar, beş para etmez sabotajcılar. Tükürdüğünüzü sürekli yalayıp duran iğrenç emperyalist tetikçiler.
  Cevapla
 • Aspirin 8 ay önce Şikayet Et
  Bu düzen cambazlarının ne yapacağı belli olmaz bu kurumların kararları bence hükümsüzdür
  Cevapla
 • Milli Nükleer Silah 8 ay önce Şikayet Et
  ABD güdümünde olan bu tür derecelendirme kuruluşlarını ön planda tutmayın.
  Cevapla