4 milyon kişinin hesabı bloke edildi mi? Açıklama geldi

Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB), bir gazetede yayımlanan "Vergi daireleri öğrencilerin hesabına çöktü: 3,9 milyon kişinin banka hesabı bloke oldu" başlıklı haberin, herhangi bir somut olaya dayanmadığı, yanlış ve yanıltıcı bilgi içerdiği açıklandı.

4 milyon kişinin hesabı bloke edildi mi? Açıklama geldi
4 milyon kişinin hesabı bloke edildi mi? Açıklama geldi
GİRİŞ 06.10.2019 09:58 GÜNCELLEME 06.10.2019 11:04
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Başkanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, vergi dairelerinin, süresinde ödenmeyen kamu alacaklarının tahsiliyle görevli kuruluş olduğu ve takip işlemlerinin Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna dayanılarak, hukuk kurallarına uygun sürdürüldüğü vurgulandı.

 

 

İlgilisine haber verilmeden doğrudan icra işlemlerinin başlatılamayacağı, haber verme işleminin borcun ödenmesi gerektiğini belirten ödeme emri bulunan belgenin tebliğiyle yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle haberde belirtildiği gibi borçlusunun haberi olmadan 3.9 milyon kişinin banka hesaplarına haciz uygulandığı iddiası tamamen gerçek dışıdır. Haberde, vergi dairelerinin, öğrencilerin banka hesaplarına çöktüğünden bahsedilmekte. Öncelikle belirtmek gerekir ki öğrenim kredisi borçları, öğrenciler okulu bitirmeden takip edilen bir alacak değildir. Öğrenim tamamlandıktan belli bir süre sonra kredi borçları ödenmemiş ise vergi dairelerine bildirilir ve bu bildirim sonrası takip işlemleri başlar. Dolayısıyla öğrencilerin haberde geçen tabirle, banka hesaplarına herhangi bir çökme söz konusu değildir. Herhangi bir somut olaya dayanmayan, geniş toplum kesimlerini ilgilendiren bu tip borçların takibinde her zaman mükellef hukuku gözetilerek işlem yapan Başkanlığı yıpratmaya yönelik yanıltıcı ve kışkırtıcı haberle ilgili hukuki yollara başvurulacaktır."

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 5
 • Ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Bence öğrenci borçlarına af gelmeli Hangi parti vaad etse ben oyumu o partiye verecem
  Cevapla
 • Atakan 9 ay önce Şikayet Et
  Tabi kesilecek bloke edilecek dünyada uygulanan bir sistem borcunu ödemeyenin hesabından kesilir kesilmelidir
  Cevapla
 • Seroo 9 ay önce Şikayet Et
  Ödeyin kardeşim verginizi.. DEVLET haklı.. odeyen. Keriz mi?
  Cevapla
 • Xyz 9 ay önce Şikayet Et
  Odeyen ödüyor da ödemeyip vergi affi gelen vergileri silinen vergi kaciranlar nolacak peki buna tepkin nedir
  Cevapla
 • Bu memleket 9 ay önce Şikayet Et
  İlgilisine haber verilmeden doğrudan icra işlemlerinin başlatılamayacağı, haber verme işleminin borcun ödenmesi gerektiğini belirten ödeme emri bulunan belgenin tebliğiyle yapıldığı
  Cevapla