'Yetişmez' denilen Sivas'ta, 150 ton karpuz hasadı

Sivas'ta, bu yıl 50 dönüm arazide deneme üretimi yapılan karpuzların hasadı gerçekleştirildi. Hasat sonrası yaklaşık 150 ton karpuz, tüketiciye ulaştırılacak.

'Yetişmez' denilen Sivas'ta, 150 ton karpuz hasadı
'Yetişmez' denilen Sivas'ta, 150 ton karpuz hasadı
GİRİŞ 19.08.2019 19:08 GÜNCELLEME 19.08.2019 22:09
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Sebze ve meyve firması sahibi Mehmet Dalkürek, kente 5 kilometre uzaklıkta bulunan tarlasına 7 bin 500 elma fidesi dikti.

 

 

ELMALARIN ALTI BOŞ KALMASIN DİYE KARPUZ EKTİ

Dalkılıç, elmaların altı boş kalmasın, diye karpuz tohumu ekme kararı aldı. Dalkılıç, deneme amaçlı 50 dönümlük araziye karpuz tohumu ekti.

 

 

Karpuzlar, 72 gün sonra yetişmeye başladı. 10- 12 kilo ağırlığa ulaşan karpuzların hasadı gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan ve Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, yaklaşık 150 ton kapuz hasadı yapılan tarlayı inceleyerek, işletme sahibi Mehmet Dalkürek'i tebrik etti. "YETİŞMEZ, DİYORLARDI AMA BAŞARDIK, KARPUZLAR DAHA LEZZETLİ"

Karpuz tohumu ekerek, emeklerinin karşılığını aldıklarını belirten işletme sahibi Mehmet Dalkürek, "Karpuzu Sivas'ta üretme kararı aldık. Bu sene karpuz, seneye de elma alacağız. 7 bin 500 elma fidesi diktik ve bunun altı boş kalmasın, diye karpuz ektik. Şükürler olsun, 150 ton mahsul aldık. Harika bir karpuz. Diğer yerlerin karpuzlarının içi geçik çıkıyor. Sivas'ın hava şartlarından dolayı biraz iklimi sert olduğu için karpuzlar kütür kütür ve daha lezzetli oldu. Alanların bir daha tercih edeceğine eminiz. Bugün 40 ton kadar hasat yaptık. Hedefimiz 150 tonun üzerine çıkmak. Karpuzlar yaklaşık 12 kilo civarında geliyor. Emeğimizin karşılığını aldık. 'Sivas'ta yetişmez' diyorlardı ama biz başardık. 72 günde karpuzlarımız yetişti. Kendi manav ve marketlerimizde kilosunu 1 liradan satıyoruz. Şu andaki karpuzlarımızın Adana'dan daha üstün olduğunu söyleyebilirim. Mevsim olarak şu anda Adana'da karpuz bulamazsınız ama Sivas'ta bu mevsimde çıtır çıtır karpuz yemek mümkün. Seneye başka bir tarlada yine karpuz yetiştirme kararı aldık" dedi.

 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 51
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  "Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek. Bu bahçede gül bitmez diyenler olacak. Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın. Ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum? Eğer çok istiyorsan ne eline batan diken, ne de söylenenler hiç umurunda olmayacak. Kim olursan ol tek isteğin gülün kokusunu duymak olacak."
  Cevapla
 • hasan 9 ay önce Şikayet Et
  beynimi yaktın lan
  Cevapla
 • lokman 9 ay önce Şikayet Et
  karpuz dediğin adamın ağzında yerken kayır'acak bizim eskiden karpuzlar böyleydi şimdikiler kabak tadı karpuz sanılıyor ev-tohumundan ekilirdi şimdilerde böyle tohum varmı bi tv de rastladım bi bölgede içi pembe şeker karpuz adında karpuz üretilirdi şimdi varmı bilmiyorum yerli-yöresel karpuz bitti gibime geli
  Cevapla
 • Ferdi 9 ay önce Şikayet Et
  Bende 30 yıl öncesinin karpuz tohumu var bu sene hasattan tohum elde ettim karpuzlar çok güzeldi ilaçsız hormonsuz
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Ispartada şuan hasatı yapılıyor ama talep yok geçen sezon tüccarlar tarlada karpuz bırakmadı bu sene yüzüne bakan yok.
  Cevapla
 • muammer 9 ay önce Şikayet Et
  olmazlar insanların zihninde.olmaz deyip suçu iklime ve toprağa atıyorlar.demekki yapınca oluyor.tebrikler.
  Cevapla
 • fatih 9 ay önce Şikayet Et
  Keşke pazardan aldığımız kg. 1,50 tl olan karpuzun 1 tl si üreticiye gitse.
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  İyi de amca, yabancı otlar elma fidanlarını bastırmış? Sen bu şekilde devam edersen elma fidanları gelişemez ve verim felan da alamassın? Kurutursun fidanları?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle