Satamadığı tonlarca domatesi tarlaya döktü

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Pozluk Mahallesi’nde ailesi ile birlikte binlerce lira verip tarla kiralayan ve 27 yıldır çiftçilik yapan İsmail Menek, domates fiyatının ucuz olduğunu ifade ederek satamadıkları tonlarca domatesi tarlaya döktü.

Satamadığı tonlarca domatesi tarlaya döktü
Satamadığı tonlarca domatesi tarlaya döktü
GİRİŞ 17.08.2019 08:48 GÜNCELLEME 17.08.2019 08:49
Bu Habere 214 Yorum Yapılmış

27 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Menek, kiraladığı tarlada domates ekip üretim yaptığını söyledi. Menek, “Hep sıkıntı çekiyoruz. Satın aldığımız fidelerin parasını bile çıkaramıyoruz. Şu anda ektiğim tonlarca domates, satılmadığı için tarlada çürüyüp gidiyor. Satmak istiyorum fakat alıcı bulamıyorum. Bölgede en güzel domatesi bu topraklarda yetişiyoruz ama satacak bir pazar bulamıyoruz." dedi.

 

HAYVANLARA YEM OLDU

Kış mevsiminde domates fiyatlarının tavan yaptığını hatırlatan çiftçi, "Bizlere domates ekin diyorlar ama satacak bir tüccar dahi bulamadığımız için domatesler çürüyüp gidiyor. Zararımız ile baş başa kalıyoruz. 170 dönüm tarlanın tamamına domates ekledim. Yaklaşık 350 bin lira masraf ettim, bunların masrafını nasıl geri alacağımı kara kara düşünüyorum. Elimizden bulunan tonlarca domatesi alıcı bulamadığımızdan kaynaklı olarak hayvanlara yem olması için tarlaya dökeceğiz." diye konuştu.

 

DEVLETTEN DESTEK İSTEDİLER

Devletten destek isteyen Çiftçi Menek, "Devlet bizlere destek olsun, borç altındayız, çek ve senetlerimizi dahi ödeyemiyoruz.” dedi.

AYLARCA TARLADA YAŞADILAR

Eşi ve çocukları ile aylarca tarlada çadır kurarak yaşadığını belirten Saddet Minigül isimli kadın çiftçi ise ektikleri domatesleri satılmadığından dolayı döktüklerini söyledi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 214
 • Öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Domates fiyatları düştü salça fiyatları hala düşmedi. Stokta olanların bitmesi mi bekleniyor.
  Cevapla
 • türk 1 yıl önce Şikayet Et
  bana verseydi salça yapardım
  Cevapla
 • gresunlu 1 yıl önce Şikayet Et
  ne olursa olsun satabilirdi dokunce zarar etmedimi ..pkk dök demistir
  Cevapla
 • Ereno 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi yalan söyleyen çakallar bunlar. Halbuki O domatesin kilosunu 1 liraya satsan yine herkes alır.. Herkes kışlık Salça yapıyor.. Köyler mahalle . İlçeler ya bana ver ben satarım ... Bunlar toptan satmak istiyorlar ama alıcı yok. Sende normal yoldan sat !!!
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Salça yap sat. Daha çok kazanırsın. Akıl mı verelim sana durmadan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle