İzinsiz reklam aramasına 75 bin lira ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bir vatandaşın şikayeti üzerine, rızası olmadan reklam ve bilgilendirme amacıyla arayan şirkete 75 bin lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

İzinsiz reklam aramasına 75 bin lira ceza
İzinsiz reklam aramasına 75 bin lira ceza
GİRİŞ 06.08.2019 16:42 GÜNCELLEME 06.08.2019 16:43
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Cep telefonunun bir şirket tarafından bilgilendirme ve reklam amacıyla arandığına ilişkin bir vatandaşın şikayetini değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu, söz konusu şirkete 75 bin lira idari para cezası verdi.

 

Kişisel Verileri Koruma Kuruluna başvuran bir vatandaş, cep telefonunun açık rızası olmaksızın bir yatırım ve menkul değerler şirketi tarafından bilgilendirme, reklam amaçlı aranması üzerine veri sorumlusuna yaptığı başvuruya yeterli yanıt alamadığını beyan ederek şikayetin incelenmesini istedi.     

Şikayeti inceleyen kurul, olayla ilgili veri sorumlusundan alınan bilgiler ışığında, şikayetçinin müşterisi olduğu personelin daha önce başka bir yatırım şirketinde çalıştığı, bu şirketin faaliyetlerine son verilip kapatılmasının ardından 2017 yılında bahse konu personelin yine aynı alanda faaliyet gösteren veri sorumlusu şirkette çalışmaya başladığını tespit etti.     

 

Kurul, şikayetçinin telefon numarası bilgisine bu şekilde vakıf olunduğu ve sonrasında veri sorumlusunun bir personeli tarafından ilgili kişinin reklam ve bilgilendirme amacıyla arandığını belirleyerek, şirketin hukuka aykırı bir veri işleme faaliyetinde bulunduğu kanaatine vardı.     

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, söz konusu şirketin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı hareket etmesi nedeniyle 75 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.     

Şikayetçinin, şirketin bir pazarlama personelinin başka bir şirkette çalışırken müşterisi olması nedeniyle bu personelin yeni çalıştığı şirkete bu verileri aktardığı iddialarına ilişkin de şikayetçinin TCK'nın "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçunu düzenleyen 136. maddesi hakkında da bilgilendirilmesi karara bağladı.     

Kurul ayrıca şirketin, şikayetçiye kişisel verilerini kimlerden ne şekilde elde ettiğine ilişkin bilgi vermesi yönünde talimatlandırılmasına karar verdi.  

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bıktık usandık, ayıptır, terbiyesizliktir, fakat kimse ilgilenmiyor. Bıktıkkkkkk.
  Cevapla
 • CUVALDIZI Kime 1 yıl önce Şikayet Et
  telefonuma belediyeden ...il baskanindan... millet vekilinden...kutlama mesajları...televizyona cikacak mesajlar...hayir kurumlari mesajlari...reklam mesajlarina kapattigim halde musteri temsilcisinin dedigi bizim sirketten gonderilmiyor diger sirketler gonderiyor denilip basindan savma...kimi kime şikayet edelim varsin rahatsiz etsinler kul hakkı bilseler iş çözülür onuda bilmiyorlar....
  Cevapla
 • parti 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten belediyelerden, partilerden, milletvekillerinden gelen mesajlar bıktırıyor, parti üyeliğim vardı sonlandırdım fakat hala mesaj gelmeye devam ediyor, partiler veri tabanları güncelleyip kontrol etseler de vatandaşı rahatsız etmeseler keşke partiyi kime şikayet edicez? Adalete mi?
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Okullar kurslara Bütün telefonları weriyor. Kurslardan aranmaktan bıktık, Daha önce aradınız tekrar aramayın diyorum, gene arıyorlar. "Nasılsınııız" dedilermi Lanet olsun diyorum. Soruyorum telefonumu Nereden aldınız diyorum, "Okuldan" diyorlar. Okul şikayet edilir mi acaba?
  Cevapla
 • numaram şu 1 yıl önce Şikayet Et
  ısrarcı firmalar için tamam da, önemli bir mevzu için bile aramasından caydıracak bu yersiz kurallar. Çok kişi, neden haber vermediniz diye dert yanacak, mesela karşı taraf avukatı, resmi bir yazışma haricinde sizi uzlaşmaya bile davet edemeyecek
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Operatorler oyle mesaj gonderiyorki reklam verenin numarasini bile yazmiyor. Goremiyorsun bu je olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle