Bayram ikramiyesi ve emekli maaşları bugün ödeniyor mu?

Kurban Bayramına sayılı günler kala emeklilere verilecek olan ikramiyenin tarihi en çok araştırılan konuların başında geliyor. 12 milyondan fazla emeklinin Kurban Bayramında alacağı bin liralık ikramiyenin tarihi açıklandı. Peki emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

Bayram ikramiyesi ve emekli maaşları bugün ödeniyor mu?
Bayram ikramiyesi ve emekli maaşları bugün ödeniyor mu?
GİRİŞ 08.08.2019 09:16 GÜNCELLEME 08.08.2019 09:16

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerini yakından ilgilendiren Kurban Bayramı ikramiyelerinin verileceği tarih belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilere bayram ikramiyelerinin 8 ve 9 Ağustos'ta ödeneceğini açıkladı. Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla 12 milyonu aşkın emekliye bayram ikramiyesi ödeneceğini belirtti.

 

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bakan Selçuk, Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ile ilgili olarak "Emeklilerimize bayram ikramiyelerini 8 ve 9 Ağustos'ta ödeyeceğiz. İkramiyeler SSK kapsamında olanlara 8 Ağustos, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olanlara ise 9 Ağustos'ta ödenecek.'' ifadelerine yer verdi.

 

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Memur maaşlarının her ayın 15'inde yatırılıyor olması ve bazı emekli maaşlarının tahsis numarasına göre 17 ile 26'sı arasında yatırılıyor olması, akıllara bayram öncesi maaşlar yatırılır mı sorusunu getirdi. Her iki konuyla ilgili bakanlıktan henüz bir resmi açıklama gelmezken, normal şartlarda ayın 15'inde yatırılması beklenen memur maaşlarının 5 - 9 Temmuz tarihlerinde hesaplarda olması bekleniyor.

10.8 MİLYAR LİRAYA YAKIN BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDÜYORUZ

Bakan Selçuk, 12 milyon 142 bin kişiye ödenecek toplam ikramiye miktarının yaklaşık 10 milyar 800 milyon lira olduğunu belirtti.

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Şimdiden aileleri ile birlikte hayırlı bayramlar geçirmelerini diliyorum“ dedi.

Selçuk, emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Aileleri ile birlikte hayırlı bayramlar geçirmelerini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

KİMLER YARARLANACAK?

Ödemenin yapıldığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara verilecek.

Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödenecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ