Rusya'dan kritik dolar hamlesi!

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, karşılıklı ticarette ruble ve euro’ya geçişle ilgilenecek bir çalışma grubu oluşturma konusunda anlaştı.

Rusya'dan kritik dolar hamlesi!
Rusya'dan kritik dolar hamlesi!
GİRİŞ 15.06.2019 19:24 GÜNCELLEME 15.06.2019 19:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Siluanov’un Sözcüsü Andrey Lavrov, Rus medyasına açıklamasında, grubun enerji ticareti ile ilgileneceğini belirterek, “Taraflar, ulusal para kullanımının genişletilmesinin karşılıklı yarar taşıdığını, çünkü Rus ve Avrupalı girişimciler için riskler taşıdığını kaydetti” dedi.

Sputnik'in haberine göre grubun, karşılıklı ödemelerde ulusal paraya geçişin pratik sorunlarını çözeceğini dile getiren Sözcü, çalışma grubunu Rusya’yı bakan yardımcıları düzeyindeki yetkililerin temsil edeceğini belirtti.

Siluanov ve Sefcovic ayrıca görüşme sırasında, Avrupa işletmelerinin Rusya’daki ulusal projelere katılım konusunu da değerlendirdi. Siluanov, Moskova’nın işbirliğine ilgi duyduğunu ve yabancı şirketlerin ulusal projelere katılımı önünde hiçbir engel görmediğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre halihazırda Rusya ve Avrupa Birliği arasında ruble üzerinden yapılan ticaretin payı yüzde 8.3 oranında. Doların payı yüzde 54 iken, euro’nun payı yüzde 34.4. Bu dengesizliğin temel sebebi, Rusya’nın AB’ye ihracatının baş kaleminin petrol ve doğalgaz olması, bu ürünlerin ticareti geleneksel olarak dolar üzerinden yapılıyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
rsya
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  her milletin bir eceli vardır Araf 34 bakınız Allah burda insandan değil milletden bahsediyor yani hükümranlığın içinde adaletsizlik azgınlık inkarcı ve zalim toplulukların Allah nezdinde mutlaka bir vakitleri vardır daha önce diğer kavimlerin başlarına geldiği gibi
  Cevapla
 • martli 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin sonu da boyle gelecek demekki
  Cevapla
 • ^^^^^ 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni ortak para yapalım Puti. Yoksa Dollardan Avroya geçmek sakkaldan alıp bıyga yapıştırmak gibi bi şey oluyor yav.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ey abd bugün değilse yarın yarın değilse birsonraki gün korktukların başına gelecek, maliyeti 3 5 lirayı geçmeyecek kağıt banknotlarınla dünyayı sömüremeyeceksin.... dünya ülkeleri uyanmaya başladı kaçarın yok artık...
  Cevapla