Trump'ı ters köşe yapan mektup: Bu karar bizi yakar!

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Trump'ı ters köşe yapan mektup: Bu karar bizi yakar!
Trump'ı ters köşe yapan mektup: Bu karar bizi yakar!
GİRİŞ 14.06.2019 00:07 GÜNCELLEME 14.06.2019 00:17
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Aralarında Walmart, Costco, Target gibi perakende devlerinin de olduğu 600'den fazla Amerikan şirketi, ABD Başkanı Trump'a, Çin'e ek gümrük vergisi uygulanmaması çağrısı içeren mektup gönderdi.

 

 

"BU İŞ BİZİ VURUR"

Çin'e uygulanacak ek gümrük vergilerinin olumsuz etkilerine dikkat çekilen mektupta, "Ek gümrük vergilerinin, Amerikan işletmeleri, çiftçileri, aileleri ve ekonomisi üzerinde önemli, olumsuz ve uzun vadeli etkileri olacağını ilk elden biliyoruz. Ticaret savaşını tırmandırmak ülkenin menfaatine değildir ve her iki taraf da kaybeder." uyarısında bulunuldu.

 

 

"VERGİYİ BİZ ÖDÜYORUZ, BU KARAR PİYASALARDA KARIŞIKLIĞA VE BELİRSİZLİĞE YOL AÇTI"

Gümrük vergilerinin doğrudan Amerikan şirketleri tarafından ödendiğine işaret edilen mektupta, ticaret müzakerelerindeki gümrük vergisi artışı ve belirsizliğin piyasalarda karışıklığa yol açtığı ve ülkenin tarihi ekonomik büyümesine zarar verdiği kaydedildi.

Aralarında Nike ve Adidas gibi büyük ayakkabı üreticilerinin de bulunduğu 170'den fazla şirket, geçen ay, Çin'e uygulanacak ek gümrük vergileri konusunda ABD Başkanı Trump'a hitaben mektup kaleme almıştı.

Mektupta, Trump'a söz konusu vergiyi uygulamama çağrısı yapılarak, "Ayakkabı sektöründe Çin'e uygulanan verginin yüzde 25'e çıkarılması, müşterilerimiz, şirketlerimiz ve Amerikan ekonomisi için yok edici olacaktır." uyarısında bulunulmuştu.

ÇİN VE ABD ARASINDA GÜMRÜK VERGİSİ GERİLİMİ

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı'nın Washington'da katıldığı ticaret müzakerelerinden eli boş dönmesinin akabinde ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakerelerinin başarısız geçmesini gerekçe göstererek, 8 Mayıs'ta 200 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürüne uygulanan gümrük tarifesini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkardığını açıklamıştı.

Pekin yönetimi, Trump'ın açıklamalarını vergi hamlesine misilleme olarak hafta başında ABD'den ithal edilen 60 milyar dolar tutarında 5 binden fazla kalem ürüne yüzde 5 ila yüzde 25 düzeyinde gümrük vergisi getirildiğini bildirmiş, vergilerin 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Çin, mart ayında yaptığı meclis toplantılarında bu yılki ekonomik büyüme hedefinin yüzde 6-6,5 civarında olacağını duyurmuştu. Pekin yönetimi bu adımla ekonomik büyüme hedefini son 30 yılın en düşük seviyesine çekmişti.

ETİKETLER
abd şirketleri
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Toprak Ayder 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsan( Ademin havanın nesli) yaratıldığı toprağa suya döner, Şeytan Yaratıldığı Yangın yerine döner, birgün sizde yanacaksınız.
  Cevapla
 • www 2 yıl önce Şikayet Et
  DUNYANIN civisini soktu ABD ve hitlerden sonraki en buyuk dusman durumuma yukseldi.sovyetlere rahmet okuttu
  Cevapla
 • Gerçekçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Geberin itler...
  Cevapla
 • heval 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD üretimi kendi ülkelerine taşırlarsa kalkınır yoksa ilerleyen yakın yıllarda bitecektir. Çini çöp deryasına kirli havaya mahkum ettiler
  Cevapla
 • şuhudi çelik 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikalı ahmaklar hala anlamadılar, İngiltere ve İsrail abd yi gözden çıkardı çıkarmak zorunda kaldı, bunu da başına koydukları bir deli ile birlikte yapıyorlar, sonunda herkes bu deliyi dövüp Bi tarafa atarken abd dünya dan silinip İngiltere ve İsraile yük olmayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle