Ters laleleri koparıp götüren 3 kişiye 180 bin TL para cezası

Tunceli'de ters laleleri soğanlarıyla birlikte koparıp götürürken görüntülenen 3 kişi valilik talimatıyla tespit edilip 180 bin TL para cezası kesildi.

GİRİŞ 07.06.2019 00:09 GÜNCELLEME 07.06.2019 00:56
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Ovacık ilçesine bağlı Ağaçpınar Köyü'ne ters laleleri fotoğraflamak için giden doğa fotoğrafçısı Malik Kaya, laleleri köklerinden koparan 3 kişiyle karşılaşmış ve duruma tepki gösterip laleleri söküp götürenleri de arkadaşlarıyla görüntülemişti.

Görüntülenen şahıslar jandarma ekipleri tarafından tespit edildi.Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Tunceli Valiliği talimatıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından 2872 sayılı Çevre Kanununun 9. Maddesinin a ve f bendinde belirtilen hususlara aykırı olarak “biyolojik çeşitliliği tahrip etmek” suçundan 3 kişiye kişi başı 60 bin 163 lira olmak üzere toplam 180 bin 489 TL idari para cezası uyguladı.

Vali Tuncay Sonel sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ovacık’ta koruma altında,endemik ters laleleri koparan 3 şahıs bugün talimatımız üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar ile İl Jandarma Komutanlığımızca tespit edilmiş, her bir şahsa ayrı ayrı 60 bin 163 TL olmak üzere toplamda 180 bin 489 TL idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 102
 • ülkem benim 1 yıl önce Şikayet Et
  vatan hainliği işte böyle bir şey. ülkesini sevmeyen ülkesini talan eder, her şeyin de satar. 60 bin ne ki çok az böylelerine.
  Cevapla
 • yorgun 1 yıl önce Şikayet Et
  allah şahit ben devlet olsam 5 kuruş para cezası vermem bu vatan hainlerini alırım güzelce bi öttürürüm ondan sonra 10 yıl hapis cezası bunlar dağa çıkmadan zaten o paranın 10 katını almışlardır.ondan sonra avrupa çıkacak ters lale dünyada sadece bizde yetişiyor şu derde deva ömür boyu seni sağacak para yenir biterde laleleri daha bulamazsın yazık geç olur.
  Cevapla
 • Özmen 1 yıl önce Şikayet Et
  bence yanlış uygulama olmuş. Kopardıkları her bir Lale için ayrı ayrı 60.163 Lira ceza kesilmeliydi. Oraya gidip maksatlı davrandıkları belli. Belkide endemik yani başka hiç bir yerde yetişmeye bu laleleri yurt dışına kaçak yollardan satacaklardı. Ülkemizin zenginliklerini çaldıkları kaçırdıkları yeter artık.
  Cevapla
 • Atarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza doğru ve gayet yerinde, daha bunun gibi çevre için verilecek çok cezalar var. Koparamazsın dediyse koparamazsın. Ha evet ödemezler cezayı, ama herkese iyi bir mesaj oldu. Tabi yorumlara bakınca, çevre adına daha çooook kafaların değişmesi gerekiyor çok.
  Cevapla
 • Tanerr 1 yıl önce Şikayet Et
  valiye it diyenede 180bin lik ceza bekleriz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle