Türkiye'nin tank avcısı ilk kez görücüye çıkıyor

Türkiye'nin "yeni nesil tank avcısı" olarak göreve hazırlanan paletli araç Kaplan 10, 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, Kaplan ve Pars platformlarının teslimatlarına başlanacak.

GİRİŞ 20.04.2019 14:12 GÜNCELLEME 20.04.2019 14:13
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirilen ve kendisini atış testlerinde de ispat eden Kaplan 10, IDEF'19'da ilk defa bir fuarda sergilenecek.

 

 

KALİFİKASYONDA SONA GELİNDİ

Projedeki bir diğer araç Pars 4x4 ile birlikte Kaplan 10, kalifikasyon sürecinin sonuna yaklaştı ve yakın zamanda envantere girmeye başlayacak. Bu araçların, özel görev araçları olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ardından, dost ve müttefik ülkelere de uzun yıllar hizmet vermesi öngörülüyor.

 

 

YERLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLECEK

Proje ile TSK envanterinde yer alan Kornet-E füzeleri ile Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek füzelerin araç üzerinde kullanımı için ihtiyaç duyulan STA'ların yurt içi imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor.

TEKERLİ TANKSAVAR

FNSS, Kaplan araç ailesinin en hafif üyesi Kaplan 10'u paletli tip ve Pars 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretime hazır hale getirdi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilen tanksavar füzeleri de muharebe etkinliğini artıracak şekilde, projeye özel geliştirilen tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edildi.

Toplam 260 araçtan tekerlekli olanların tamamı OMTAS, paletli olanları ise bir bölümü Kornet-E, bir bölümü de OMTAS taşıyıcı olacak. Paletli Kaplan STA, tanksavar platformundan sabit ve hareketli hedeflere yönelik atış testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Yıl içerisinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak, Türkiye'nin "yeni nesil tank avcısı" Kaplan ve Pars platformlarının teslimatlarına başlanacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • lokman 4 yıl önce Şikayet Et
  MAŞALLAH diyelim bu daha başlangıç, dünyanın ensüperlerini yapcaz inşallah.
  Cevapla
 • Akif 4 yıl önce Şikayet Et
  60km hızdan daha hızlı olunca vuramaz.Adamlar Yemende manpasla iha indiriyor.
  Cevapla
 • Mehmet KASTAMONU 4 yıl önce Şikayet Et
  MAAŞALLAH TEBAREKE ALLAH LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAH çok şükür bin şükür ALLAH cc hz düşmana el açtırmadı bizi içeride yapılıyor artık bazı mankurt larda ankarada heykel peşinde bilginize !!!
  Cevapla
 • Ertan 4 yıl önce Şikayet Et
  10 mumara 5 yıldız
  Cevapla
 • Birol 4 yıl önce Şikayet Et
  Sıradaki parça Ülke batıyoree patates soğan alamıyorezz diyenlere gelsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle