25 bin lira maaşla personel alınacak! İşte istenen özellikler...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yazılım uzmanı, veri tabanı uzmanı ile ağ ve sistem uzmanı kadroları için 5 sözleşmeli bilişim personeli alınacak.

25 bin lira maaşla personel alınacak! İşte istenen özellikler...
25 bin lira maaşla personel alınacak! İşte istenen özellikler...
GİRİŞ 11.03.2019 08:13 GÜNCELLEME 11.03.2019 08:13
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, ÖSYM Bilgi Güvenliği ve  Yönetimi Daire Başkanlığında görev yapacak sözleşmeli 5 bilişim personeli için  sözlü sınav yapılacak.

 

 

Adayların fakültelerin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği, yazılım  mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve  elektronik mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim  Kurulunca (YÖK) kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmaları gerekiyor.

Ayrıca adayların yazılım, yazılım tasarımı ve geliştirilmesi ile bu  sürecin yönetimi konusunda veya büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulumu ve  yönetimi konusunda en az 3 ila 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmaları şartı  aranıyor.

 

 

Başvuracak adaylardan bilgisayar çevre birimlerinin donanımı ve  kurulan ağ yönetimi güvenliği hakkında bilgi sahibi olmaları kaydıyla güncel  programlama dillerinden en az ikisini bildiğini belgelemeleri, iyi derecede  yazılı ve sözlü İngilizce bilmeleri, yoğun iş ortamında grup içinde çalışma ve  paylaşım düşüncesini benimsemeleri, yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlara  yönelebilmeleri ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları isteniyor.

İşe alınacak personel, 2018 yılında yapılan Kamu Personel Seçme  Sınavı'nın (KPSS) KPSSP3 puan türünden yüzde 70'i ile yabancı dil puanının yüzde  30'unun toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre en yüksek puandan  başlanarak söz konusu pozisyonunun 10 katı aday arasından gerçekleştirilecek  sözlü sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre belirlenecek.

Adayların sınava katılabilmesi için sınav başvuru formunu bilgisayar  ortamında eksiksiz olarak doldurup fotoğraf yapıştırdıktan sonra formun çıktısını  imzalamak suretiyle istenilen belgelerle birlikte 11 Mart ile 26 Mart tarihleri  arasında ÖSYM Başkanlığının adresine şahsen veya son başvuru tarihinde ulaşacak  şekilde posta ile yapması gerekiyor.

SÖZLÜ SINAVDA TEORİ VE UYGULAMA SORULARI YÖNELTİLECEK

Sözlü sınavda adaylara yazılım mühendisliği, proje yönetimi, veri  tabanı tasarımı ve yönetim sistemleri, programlama dilleri (C#, C   veya Java),  ASP.net gibi web tabanlı uygulama, bilgisayar ağları, bilgi güvenliği, işletim  sistemleri, yazılım mimarisi ve iş zekası süreçleri konularında teori ve uygulama  soruları yöneltilecek.

Ayrıca sınav komisyonu adaylardan bilgisayar başında kodlama yapmasını  isteyerek, algoritmayı doğru olarak kodlamalarını, nesne tabanlı programlama ve  test güdümlü programlama bilgilerini ve tasarım kalıplarının uygulanması ile veri tabanı bilgilerini ölçecek.

Sınav sonuçları adaylara "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden  bildirilecek.

 

Sınavda başarılı olup işe alınacak personelin aylık brüt maaş tavanı  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilenler için  tespit edilen sözleşme ücreti tavanının (Ocak-Temmuz 2019 tarihleri arası  belirlenen brüt ücret 6.372,49 lira) belirtilen cetvelde gruplar dahilinde  belirlenen katları ile çarpımı sonucu bulunacak.

Buna göre sınavda başarılı olup yazılım uzmanı pozisyonunda işe  alınacak bir personelin brüt maaş tutarının tavanı 25 bin 489 lira 96 kuruş  olarak belirlendi.

Ayrıca işe alınacak diğer yazılım uzmanı, veri tabanı uzmanı ile ağ ve  sistem uzmanının brüt maaş tavanları 19 bin 117 lira 47 kuruş, bir diğer ağ ve  sistem uzmanın maaşı da 12 bin 744 lira 98 kuruş olarak ilan edildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • adaws 1 yıl önce Şikayet Et
  işin komik yanı o 5 kişi hazır iş formaliteye kalmış artık :D
  Cevapla
 • man 1 yıl önce Şikayet Et
  25 bin liracık mı..25 lira olsa daha iyiydi
  Cevapla
 • isminiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kpss kaldırılsın. İnsanların psikolojileri bozuldu bu kpss yüzünden.
  Cevapla
 • baş yazar 1 yıl önce Şikayet Et
  15 sene tecrübe yokmu boşuna hasetlenme, bilgisayar mı formatlayabiliyorsun, kendini bişey zannetme, her gördüğün sakallıyı deden zannet me, her gördüğün meyveye yeşillenme. otur oturduğun yerde ye ekmeğini hiç boşa heveslenme.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tür ilanlara şaşırıyorum;şuna bak ağ sistem uzmanı alınacak istenen bilgiler yazılım yöneticisi uzmanına ait . Onu da bilsin şunu da bilsin hem veritabanı yönetsin hem de asp.net de fonksiyon yazsın . 3-5 yıl tecrübe ; bak bu da saçma ben bu bilgiler 5 yılda bilinecek bilgiler değil, piyasada 10 yılını veren kişiler bilir, o da bir konu üzerine kendini geliştirmiştir.Başlığı bununla değişin "Hem araba sürsün,hem de orkestra yönetsin" ,bari millet tebessüm etsin,yoksa kimse imkansızı görünce mutlu olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle