BM'den Türkiye açıklaması! Zor zamanlar geçirdi ama...

Birleşmiş Milletler ekonomi uzmanı Yasuhisa Yamamoto, "Türk ekonomisi çok dirençli. Türkiye zor zamanlar geçirdi ama döviz kurundaki volatiliteyi azaltmayı başardı" dedi.

BM'den Türkiye açıklaması! Zor zamanlar geçirdi ama...
BM'den Türkiye açıklaması! Zor zamanlar geçirdi ama...
GİRİŞ 22.01.2019 11:28 GÜNCELLEME 22.01.2019 11:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomi ve Sosyal İşler Birimi Uzmanı Yasuhisa Yamamoto, AA muhabirine  BM'nin "Dünya Ekonomik Durumu ve 2019 Beklentileri" raporunda Türkiye'nin  yerini değerlendirdi.

Rapora göre, küresel ekonomik büyümenin 2019'da yüzde 3 olması  bekleniyor ve artan ticari gerginliklerin ise büyümeyi etkileyebileceği uyarısı  yapılıyor.

Üst orta gelirli ülkeler arasında gösterilen Türkiye'de 2019'da 1,7,  2020'de ise 2,5 puanlık bir büyüme öngörülüyor.

BM Ekonomi ve Sosyal İşler Birimi Uzmanı Yamamoto, Türkiye'nin  ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmesinde, "Türk ekonomisi çok dirençli.  Türkiye zor zamanlar geçirdi ama döviz kurundaki volatiliteyi azaltmayı  başardı" dedi.

"2020'DE DAHA FAZLA İYİLEŞME GÖRECEĞİZ"

Yasuhisa Yamamoto, döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle enflasyonun  yükseldiğini bu nedenle de Türkiye'nin 2019 büyüme tahminlerini düşük  tuttuklarını belirtti. Yamamoto, "Türkiye için 2019 büyüme tahminimiz düşük ama  2018'in negatif etkilerinin azalmasıyla 2020'de daha fazla iyileşme göreceğiz"  diye konuştu.

"KARAR ALICILAR, 2018'DEKİ DURUMU ÇOK İYİ YÖNETTİ"

Merkez Bankası'nın piyasalara saygı duyarak döviz kurunu sabitlemediğini ve dövizin dalgalanmasına izin verdiğini ifade eden Yamamoto, "Karar alıcılar, 2018'deki durumu çok iyi yönetti" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin oldukça dirençli olduğunu yineleyen Yamamoto,  sistemsel anlamda da Türkiye'nin altyapı politikasının gelişmiş ülkelere eş değer  olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
dolar
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • cevdet 2 yıl önce Şikayet Et
    inşaat sektörü yavaşlıyor emlak bankası %1 le konut kredisi vermeli acil inşaatlar satılmalı ki yenisi yapılsın
    Cevapla