Küresel piyasalarda Davos'taki zirve bekleniyor

Küresel piyasalar, geçen haftayı pozitif bir görünümle tamamlamasının ardından yeni haftada Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) zirvesi ile Avrupa ve Japonya merkez bankalarının toplantılarına odaklandı.

Küresel piyasalarda Davos'taki zirve bekleniyor
Küresel piyasalarda Davos'taki zirve bekleniyor
GİRİŞ 21.01.2019 11:11 GÜNCELLEME 21.01.2019 11:12


Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) 110 ülkeden 3 binden fazla iş adamı,  siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılacağı bu yılki  zirvesi, yarın İsviçre’nin Davos kasabasında "Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi  Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek" temasıyla başlayacak. ABD Başkanı  Donald Trump katılmasa da özellikle Çinli yetkililerden gelecek ticaret savaşına  ilişkin açıklamaların yatırımcıların odağında olacağı belirtiliyor.

Geçen hafta ABD ile Çin arasındaki gümrük tarifeleri müzakerelerine  yönelik iyimserlik pay piyasalarını pozitif etkilerken, gelişmekte olan ülke  varlıklarına da girişlerin olması dikkati çekti. Cuma günü makroekonomik  verilerden gelen karışık sinyallere karşın ticaret savaşına ilişkin iyimserliğin  risk iştahını artırması ile Dow Jones endeksi yüzde 1,38, S&P 500 endeksi yüzde  1,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,03 değer kazandı.

Avrupa tarafında, Brexit gelişmeleri yatırımcıların gündemini meşgul  etmeye devam ediyor. Bu hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararı ve  sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde  belirleyici olacağını ifade eden analistler, ayrıca Avro Bölgesi maliye  bakanlarının Brüksel'deki toplantısının da izlenmesi gerektiğini söyledi. Brexit  konusunda İngiltere Parlamentosunda 29 Ocak'ta yapılacak oylama öncesinde, 29  Mart olarak belirlenen çıkış tarihinin İngiltere'den talep gelmesi durumunda  ertelenebileceği açıklamaları sonrası İngiltere'nin tavrı bekleniyor. Cuma günü  Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,63, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,95 ve  Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,70 değer kazandı.

Analistler, ECB'nin perşembe günkü toplantısında faizler ve para  politikasında bir değişikliğe gitmesinin beklenmediğini ancak son dönemde  açıklanan verilerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi sonrası Draghi'nin  açıklamalarının önemli olacağını kaydetti.

Bugün Çin'de açıklanan 2018'in 4'üncü çeyrek büyüme verisi yüzde 6,4  ile beklentileri karşılasa da 2009'dan bu yana en düşük seviyeye işaret etti.  Verinin ardından kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3,  Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 yükseliş kaydetti. Bu hafta çarşamba günü  açıklanacak Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararlarının Asya piyasalarının  gündeminde yer aldığına işaret eden analistler, BoJ'dan faiz değişikliği  beklenmediğini söyledi.

Yurt içinde, geçen hafta boyunca alış ağırlıklı bir seyir izleyen  Borsa İstanbul'da, yükseliş serisini üst üste 11'inci işlem gününe taşıyan BIST  100 endeksi, haftayı 98.455 puandan tamamladı. Haftalık bazda yüzde 7,38 değer  kazanan BIST 100 endeksi, analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 97.900 puanın  üzerindeki kapanışıyla pozitif görünümün yeni haftaya taşınabileceği sinyalini  verdi.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu ve ABD'de  piyasaların resmi tatil dolayısıyla kapalı olduğunu belirterek, teknik açıdan  BIST 100 endeksinde 97.000 puanın üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yeni  hedefin 100.000 seviyesi olacağını kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, aralık ayı Yurt dışı Üretici Fiyat Endeksi

10.00 Almanya, aralık ayı Üretici Fiyat Endeksi
 
 

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
küresel piyasalar
YAZDIR