2019 zabıta memuru maaşları ne kadar?

Belediye bünyesinde hizmet veren Zabıta memurlarının 2019’da ne kadar maaş alacakları merak konusu oldu. Buna göre, 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan zabıta memuru maaşları da netlik kazanmaya başladı. Peki 2019’da zabıta memurları ne kadar maaş alacak?

2019 zabıta memuru maaşları ne kadar?
2019 zabıta memuru maaşları ne kadar?
GİRİŞ 03.01.2019 09:08 GÜNCELLEME 03.01.2019 09:08

Yurt genelinde huzur ve güvenliğin sağlanması adına belediyeler tarafından görevlendirilen zabıtaların yeni yıla sayılı günler kala zamlı maaşları da belli olmaya başladı. Peki zabıta memurları 2019’da ne kadar maaş alacaklar? İşte yeni zamlı maaşlar...

 

2019 ZABITA MEMURU MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

3 Ocak 2019’da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verilerine göre 2019 yılı ilk ayı için zabıta memuru maaşları belli olacak. Enflasyon tahmini gerçekleşirse yüzde 11.15 oranında zam yapılacak. Buna göre yeni yılda ¼  zabıta memurlarının 4.561 TL maaş almaları öngörülüyor.

ZAM ORANI NASIL BELİRLENİYOR?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan, TÜFE'deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

İSTİFA EDEN MEMUR KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Devlet memurları, kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler ve Çekilme başlıklı 94 üncü maddesinde Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler. Hükümleri ile (istifa) çekilme müessesesi düzenlenmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; istifa eden Devlet memuruna tazminat ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak, 08.09.1999 öncesi memur olmuş ve 10 yıl memur olarak çalışmış bir kişi, işçi olarak çalışmaya başlar ve emeklilik için istifa ederse kıdem tazminatını alabilmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ