2019 İmam ve Vaiz maaşları ne kadar?

2019 memur maaşları belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan İmam ve Vaiz maaşları açıklandı. Peki 2019 yılında İmam ve Vaizler ne kadar maaş alacak?

2019 İmam ve Vaiz maaşları ne kadar?
2019 İmam ve Vaiz maaşları ne kadar?
GİRİŞ 03.01.2019 11:10 GÜNCELLEME 03.01.2019 11:10
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

2019 yılının ilk 6 ayında alacağı imam ve vaiz maaşları belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bulunan Camiilerin bir çoğunluğunda bir imam ve bir vaiz bulunmaktadır. Yeni yıla girerken en çok araştırılan konuların başında da imam ve vaiz maaşları yer aldı. Peki 2019 İmam ve Vaiz maaşları ne kadar olacak?

 

2019 İMAM VE VAİZ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

3 Ocak 2019’da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranına göre 2019 yılı ilk ayı için imam ve vaiz maaşları da belli olacak. Yeni Ekonomi Programı’na göre yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.8 olmuştu. Enflasyon tahmini gerçekleşirse memur ve memur emeklilerine yüzde 11.15 oranında zam yapılacak. Buna göre yeni yılda imamlar 3.386  TL, Vaizler ise 4887 TL maaş alacaklar.

 

ZAM ORANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan, TÜFE'deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

İSTİFA EDEN MEMUR KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Devlet memurları, kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler ve Çekilme başlıklı 94 üncü maddesinde Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler. Hükümleri ile (istifa) çekilme müessesesi düzenlenmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; istifa eden Devlet memuruna tazminat ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak, 8.9.1999 öncesi memur olmuş ve 10 yıl memur olarak çalışmış bir kişi, işçi olarak çalışmaya başlar ve emeklilik için istifa ederse kıdem tazminatını alabilmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 3
 • Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgeri ücretden cok fazla bence
  Cevapla
 • mesut köylü 1 yıl önce Şikayet Et
  haklısın kardeş sende oku sende memur ol sende al daha yüksek maaş.fazla lık göz çıkartmaz.
  Cevapla
 • Mücahid 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonuçta memur. Sana çok gelsede bu değişmeyecek. Senin asıl söylemek istediğin imamlara bu maaşı layık görmemen
  Cevapla