Grip için adeta antibiyotik! Vatandaş akın ediyor

Şanlıurfa'da havaların iyice soğumaya başlamasıyla birlikte vatandaşlar, gribe yakalanmamak için antibiyotik özelliği bulunan soğan kebabı yemeyi tercih ediyor.

Grip için adeta antibiyotik! Vatandaş akın ediyor
Grip için adeta antibiyotik! Vatandaş akın ediyor
GİRİŞ 18.12.2018 13:47 GÜNCELLEME 18.12.2018 13:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ve mangaldaki çeşitliliğiyle 'Kebap diyarı' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, antibiyotik etkisi nedeniyle soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan soğan kebabı sezonu açıldı. Kış aylarında en çok tercih edilen yemeklerinden olan soğan kebabı için lokantalarda, hummalı çalışmalar yapılıyor.

Gastronomi alanında Şanlıurfa mutfağında önemli bir yeri olan soğan kebabı, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu ve etkisi nedeniyle çokça tüketiliyor. Acı soğan ve etin birleşmesiyle oluşan, nar ekşisi, pul biber ve limonla terbiye edilen soğan kebabının lezzeti kadar, görüntüsü de güzel.

İlaç niyetine soğan kebabı yiyorlar

Şanlıurfa'da 30 yıldır kebapçılık yapan Şükrü Akkuş, soğan kebabının soğuk havalarla beraber tezgahtaki yerini aldığını belirterek, "Soğan kebabı kışın habercisidir. Soğanla etin önce ateşte pişip, daha sonra nar suyu ile terletilmesi ile yapılan Şanlıurfa'nın en meşhur ve kıymetli kebaplarından birisidir. Çoğu insanların ilaç diye değerlendirdikleri güzel bir yemektir. Etin o ağırlığı ve soğanın kokusunu nar pekmezinin suyu ile demlendirme dediğimiz yöntem ile ateşin üzerinde bir 15-20 dakika kadar bekletmemizle çok daha lezzetli bir hale gelir" dedi.

İlaç niyetine soğan kebabı yiyorlar

Soğan kebabının gribe karşı etkili olduğunu belirten Akkuş, "Gribe çok faydalı olduğunu biliyoruz. Doktorlar zaten sürekli soğanın faydalarından bahsediyor. İnsanlar fazla soğan tüketemezler, normalde 1 ya da 2 tane soğan yiyebilecekken, bu yemekle onlarca soğanı yiyebiliyorlar. Çünkü o nar suyu ile terlettiğimiz için soğanın o acılığı ve kokusu gidiyor, ayrı ve güzel bir lezzet geliyor" şeklinde konuştu.

İlaç niyetine soğan kebabı yiyorlar

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Grip
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
    Urfa da soğuk mu var . Kar yok yazın 60 derece çöl iklimi olan bir yer . Türkiye’ye en çok nüfus göçü vermiş il . Kebap yemek isteyen varsa buyursun gelsin ben tayini canla başla bekliyoruz
    Cevapla