Kıbrıslı Rum liderden küstah Türkiye önerisi!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Akdeniz'deki doğalgaz paylaşımına ilişkin "Kararlaştırılan bir nüfus oranı var, 4'e 1 (4 Kıbrıslı Ruma karşılık 1 Kıbrıslı Türk) ve bu orana göre istediğimiz noktaya ulaşabilirsek doğal zenginliğin paylaşımını da bu şekilde yaparız" dedi.

Kıbrıslı Rum liderden küstah Türkiye önerisi!
Kıbrıslı Rum liderden küstah Türkiye önerisi!
GİRİŞ 15.12.2018 14:30 GÜNCELLEME 15.12.2018 14:31
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs özel danışmanı Jane Holl Lute ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis pazar günü Kıbrıs meselesi hakkında görüşecek. Nikos Anastasiadis mevcut durumu ve çözüm önerilerini Euronews'e değerlendirdi. Anastasiadis, adanın doğal zenginliklerinin kararlaştırılan 4'e 1 nüfus oranı üzerinden yapılmasını teklif etti.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ın enerji konusundaki emellerine ulaşmada daha az sorun ya da daha az Türk müdahalesiyle devam etmesine yardım edeceğini mi düşünüyorsunuz? yönelik soruya "Kıbrıs'ın egemenlik hakları pazarlık konusu değildir. Ve hala gaz arama aşamasında olduğumuzu tekrarlamak istiyorum. Bu yüzden Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye söylediğim gibi, Kıbrıs Rum kesiminde sahip olunanları kötüye kullanma ya da bunlardan faydalanma konusunda hiçbir soru işareti yoktur. Kararlaştırılan bir nüfus oranı var, 4'e 1 (4 Kıbrıslı Ruma karşılık 1 Kıbrıslı Türk) ve bu orana göre istediğimiz noktaya ulaşabilirsek doğal zenginliğin paylaşımını da bu şekilde yaparız" yanıtı verdi.

 

RAHATSIZ OLUNMASI GEREKEN TÜRKLER

Anastasiadis, "Yakın geçmişte geleneksel müttefikiniz Rusya ile aranızda bir kriz yaşandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kıbrıs'ın, topraklarında ABD ordusunun konuşlanmasına izin vermesi durumunda Kıbrıs aleyhine tedbirler almaya hazır olduklarını söyledi. Adanın başka jeopolitik oyunlar için kullanılabileceği konusunda endişeli misiniz?" şeklindeki bir soruya ise "Öncelikle bizim tarafımızdan yaratılmayan gereksiz bir gerginliği tırmandırmak istemiyorum, çünkü her şeyden önce ortada Kıbrıs'ın askerileştirilmesine dair bir senaryo yok. Eğer rahatsız olunması gereken bir şey varsa o da 1974'ten beri Kıbrıs topraklarını yasa dışı olarak işgal eden 36 binden fazla Türk askeri birliğinin varlığıdır. Rusya'nın müdahalesi yersizdi ve Kıbrıs'ta gerçekten olanlarla hiçbir ilgisi yok. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yaptığı şey tüm dost ülkelere, Avrupa ülkeleri ve aynı zamanda Rusya'ya insani sebeplerden ötürü kolaylık sağlamaktır" şeklinde cevap verdi.

YORUMLAR 63
 • Kartal 4 yıl önce Şikayet Et
  Hadi ordan hadi ordan sefil yaratik
  Cevapla
 • Talha 4 yıl önce Şikayet Et
  Siz yüzmeyi iyi bilirsiniz...
  Cevapla
 • xaax 4 yıl önce Şikayet Et
  yunan değil kardeş yanlış yere yazdın :D
  Cevapla
 • Teo 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence yorgo sadece kömür hak ediyor.
  Cevapla
 • Kıbrıslı 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne Rumla ne de Yunanla hiç bir zaman anlaşma olmaz. Bunlar farklı; bencil, kindar, art niyetli insanlar.
  Cevapla
 • Selçuklu 4 yıl önce Şikayet Et
  Heee anasıyadis öyle. 4 te 1. Ama biz size 3 ün 1 ini verecez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle