Doğalgazda indirim sinyali

BOTAŞ’tan, yeni yılda doğalgazda indirim sinyali geldi. BOTAŞ yönetimi, Ankara’da özel sektörle bir araya geldi ve santrallere 'daha iyi fiyat'tan gaz satışı yapmak üzere çalışıldığı mesajı iletildi. Olası bir indirimin, konutları da kapsaması bekleniyor.

Doğalgazda indirim sinyali
Doğalgazda indirim sinyali
GİRİŞ 10.12.2018 14:54 GÜNCELLEME 10.12.2018 14:54
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

BOTAŞ yönetimi, 2018 gaz satış ve fiyat politikası hakkında Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya, Türkiye’nin önde gelen doğalgazla elektrik üreten özel sektör santrallerinin üst yönetimi katıldı. 

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in aktardığına göre BOTAŞ, santrallere, yeni yılda “sektörü memnun edecek, daha iyi fiyattan doğalgaz” temin etmek üzere çalışma yaptıkları mesajı verdi. Bu mesaj, 1 Ocak’tan itibaren doğalgazda öncelikle santraller başta olmak üzere indirim yapılacağı yönünde değerlendirildi.  BOTAŞ, özel santrallere halen her 1000 metreküpü  bin 550 TL’den gaz satıyor. 

KUR VE PETROL

BOTAŞ yönetimi, petrol ve dolar kuru konusunda da dikkatli bir dille bazı mesajlar verdi. Petrol ve dolar kurunda yukarı yönlü ciddi bir hareket beklemediklerini belirttiler. Ancak “Emin olamayız” demeyi de ihmal etmediler. 

TARİFEDE YENİ DÖNEM

BOTAŞ, gaz tarifelerinde yeni bir yönteme geçileceğini açıkladı. Buna göre doğalgaz santrallerine önce 3 ay, sonra 6 ay geçerli olacak biçimde tarife açıklayacak. Santraller, fiyat sürpriziyle karşı karşıya kalmayacak ve elektrik üretim planlaması yapabilecek. Bu hafta içinde açıklanması beklenen ilk tarife, 1 Ocak-31 Mart arasında uygulanacak ve gaz fiyatı bu dönemin sonuna kadar sabit olacak.

BOTAŞ, santrallerin, özel sektör gaz ithalatçıları ya da toptancılarından da doğalgaz almasını istiyor. Bunun için “kademeli fiyat” uygulayacak. BOTAŞ’tan, santraller ihtiyaç duyduğu gazın yüzde 70’ini satın alırsa, birinci kademe ve daha ucuz fiyattan gaz temin edecek. Kalan bölüm, ikinci kademeye girecek ve biraz daha pahalı olacak.

 

 

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • AHMET EMİN 1 yıl önce Şikayet Et
  dolar %20 petrol fiyatlaro %35 GERİLEDİ bakalım gaz da napacaklar
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  İndirim gariban vatandaşa değil. 100 tl ye 95 Metre küp alıyorduk şimdi 65 alıyoruz.
  Cevapla
 • Reco 1 yıl önce Şikayet Et
  İndirim gariban vatandaşımızın kullandığı tüp gazda olmazı lazım . yazık tüp olmuş 100 tl olacaksa indirim tüpde olsun
  Cevapla
 • realite 1 yıl önce Şikayet Et
  bu nasıl iş anlamadım. ya al ya öde anlaşmasına göre havadan para ödemek yerine gazın tamamını alıp vatandaşa daha ucuza gaz sağlanabilir. kümülatif fiyattan daha fazla gaz demek vatandaşın aynı paraya daha fazla gaz tüketir. daha ferah yaşar.
  Cevapla
 • tüpçü 1 yıl önce Şikayet Et
  yapılan zam ne kadardı? indirim ne kadar olacak??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle