Dolarda son gün: 50 bin TL cezası var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla sona erdirilen dövizle sözleşmede Türk Lirası'na geçiş için tanınan süre bugün doluyor. Geçiş aşamasında anlaşmazlık olması halinde dolar 3,77, euro ise 4,55'den baz alınacak ve TL'ye geçmemekte direnenlere 50 bin TL'ye kadar para cezası gündeme gelebilecek.

Dolarda son gün: 50 bin TL cezası var
Dolarda son gün: 50 bin TL cezası var
GİRİŞ 12.10.2018 15:55 GÜNCELLEME 12.10.2018 15:55
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

öviz piyasalarındaki aşırı hareketlilik sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla son verilen dövizle alım, satım ve kiralama işleminde taraflara tanınan 1 aylık süre bugün sona eriyor.

Dövizle alım, satım ve kiralamaya son

 

13 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" ile menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Türkiye'de yerleşik kişileri kapsıyor

Uygulama, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen haller dışında,Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında yapacakları sözleşmeleri ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini kapsıyor. İhracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler ise düzenlemeden istisna tutulacak.

Bugün sona eriyor: Cezası 50 bin TL

Düzenlemenin hayata geçirilmesi için tanınan 30 günlük süre bugün sona eriyor. Yarından itibaren uygulama kapsamına giren ve sözleşmelerini Türk Lirası'na çeviremeyenlere yönelik 50 bin liraya kadar ceza söz konusu olabilecek.

Dolarda 3,77 üzerinden TL'ye geçiş olacak

Sözleşmelerde Türk Lirası'na geçişte mutabakata varılamazsa 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Bu da dolar için kur 3,77, euro için 4,54 olacak. Taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de TL’ye geçiş yapabilecekler.

Sadece AVM tarafında 10 milyarı bulacak

Türkiye'de 400'ye yakın AVM'de 63 binden fazla kiracı olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrasında sadece AVM tarafında TL'ye geçişin 10 milyar lirayı bulması bekleniyor.

Kiracılarına jest yaptı

Sürenin bitmesine sayılı saatler kala Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Highway Outlet Alışveriş Merkezi kira sözleşmesinde Türk Lirası'na geçtiğini kamuoyuna duyurdu. Highway Outlet AVM yönetimi euro olarak sözleşmesi bulunan kiracılarının sözleşmelerini mevcut kurun çok gerisinde olan 3,60 üzerinden Türk Lirası'na çevirme kararı alarak kiracılarına büyük bir jest yaptı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  50 bin tl adamların yarım saate zevk için harcağını para caydırıcı cezalar uygulanması lazım
  Cevapla
 • ALBEN 1 yıl önce Şikayet Et
  HERKEZ SIKYAYET ETMESI LAZIM,BURASI TURKIYE CUMHURIYETI, TABIKI TL GECEERLI..brakin su dolar sevdasini.az bile 50 bin ceza hapiste verilsin
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  50 bin liralık cezayı öderler ne olacak. Adamın aldığı kira 150 bin 200 bin dolar. Aradaki fark 50 binden fazladır
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Mülk sahipleri imansızlar şöyle bir şey yapıyorlarmış tl eyle sözleşme yapıp dolarla ödeme alıyorlarmış üstelik tehtid ederek işinize gelmiyorsa boşaltın diyerek
  Cevapla