Ek gösterge müjdesi büyüdü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği ek gösterge artışı için taslak hazırlandı. Listeye şube müdürleri, il müdürleri, üniversite sekreterleri ve belediyelerdeki daire başkanları ile bölge müdürleri de girdi.

Ek gösterge müjdesi büyüdü!
Ek gösterge müjdesi büyüdü!
GİRİŞ 04.10.2018 07:46 GÜNCELLEME 04.10.2018 08:01
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

3600 ek göstergeye kavuşacak 1.5 milyon öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareciler ile emeklileri gelirlerinin artacağı günü bekliyor. Bu konuda yasa çalışmaları da hız kazandı. Edindiğimiz bilgilere göre taslağa yeni eklemeler de oldu. Özellikle idareci kadrolarında geniş bir yelpaze ek gösterge artışından yararlanacak.

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre; Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. Buna göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanacak. Taslak metne giren idarecilere belediyeler ve bağlı şirketlerdeki yöneticiler de girdi. Buna göre belediyelerde ve bağlı şirketlerde görev yapan daire başkanlarının da ek gösterge artışından faydalanması planlanıyor. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de yararlanacak. Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak.

 

 

KİM NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.Memura ek gösterge zammı

KIDEME GÖRE DEĞİŞİYOR

 

Dördün biri derecedeki 25 yıllık 3000 göstergedeki bir memurun 77 bin liralık ikramiyesi 3600 ek göstergede 94 bin liraya çıkacak. 30 yıllık kıdemdeki memurda ikramiye 92 bin liradan 113 bin liraya yükselecek. Memurların kıdem süreleri ve derecelerine göre artışlar değişecek. Ancak ortalama rakamlara baktığımızda emekli maaşındaki artışların 500 lira, ikramiyedeki artışların da 17 bin lira civarında olacağı görülüyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 154
 • zbu 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet verilecekse adil verilmeli ücret adaletsizliği ortadan kalkmalı.Devlet dairelerindeki memurlada işini hakkıyla yapıp kendini güncellemeli.Örneğin bir memurdaki işin 5 dakikada bitiyor bir diğerinde 10 dakikayı buluyor
  Cevapla
 • adsız 3 yıl önce Şikayet Et
  Kaç seçim sonra düzenleme yapılacağını da bilsek fena olmazdı..
  Cevapla
 • Zabıt 3 yıl önce Şikayet Et
  Ad li ye ye de bekleriz.
  Cevapla
 • Dadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Adil bir şekilde zam yapılması gerekir. Çünkü tüm kurumlarda ayrı ayrı bir ücret ödeniyor. Tüm kurumların bir ücret dengesi oluşması lazım. Aynı konu emekliler arasındada bu denge korunması elzemdir.
  Cevapla
 • Misafir memur 3 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmene din görevlisine ve hemşireye veriliyor ise diğer memurlara da verilmeli. Vergi dairesi, tapu buradakiler daha çok yipraniyor. Adil değil bu çıkar biryerlerden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle