Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! 28 Ekim'e dikkat

Türkiye’de uygulanan sürekli yaz saati uygulaması, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre 28 Ekim’de sona erecek. Ancak bu tarihten önce yapılacak bir başka düzenlemeyle “sürekli yaz saati uygulamasının” uzatılması bekleniyor.

Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! 28 Ekim'e dikkat
Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! 28 Ekim'e dikkat
GİRİŞ 25.09.2018 06:58 GÜNCELLEME 25.09.2018 07:10
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

7 Eylül 2016 itibarıyla yürürlüğe giren kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek için sürekli yaz saatine geçilmişti. Getirilen yaz saati uygulamasının sürekli olarak devam edilmesinin planlandığı belirtilmişti. 23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararnamede, yaz saati uygulamasının 2017’de de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 pazar günü 04.00’ten itibaren geçileceği belirtildi. Buna karşın, söz konusu tarihten önce yeni bir kararla sürekli yaz saatinin yeni bir düzenlemeyle daha önce olduğu gibi bir yıl daha uzatılması bekleniyor.

Özellikle AB’nin, yıl boyunca yaz saati uygulama kararının, enerji yönetimine yaz saatine devam etme konusunda destek olacağı ifade ediliyor.  

 

 

TASARRUF SAĞLANDI

Vatandaşlardan gelen şikayet dilekçeleri, kış saati uygulamasında gün ışığından mesai saatleri içerisinde yeterince faydalanılamamasından dolayı ticaret ve ekonomik etkilerinin olumsuz olduğu, kış saati uygulamasının olumsuz etkilerinin özellikle doğu illerinde arttığı gerekçeleri dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyu gündemine almıştı. Bunun üzerine, İTÜ tarafından hazırlanan ekonomik, psikolojik ve sosyal analizlerin yer aldığı rapor uyarınca Türkiye’de 2016’da sabit saat uygulamasına geçilmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na göre uygulama önemli ölçüde tasarruf sağladı.

YORUMLAR 40
 • Ruhi 5 yıl önce Şikayet Et
  Gün ışığından en iyi yararlanma erken kalkmaktır. Hem hayat uzun olur hem enerjiniz yüksek olur hemde devletine memleketine katkın çok olur. Yoksa saatle gün ışığı tam bir saçmalık. Saat 23 olmadan bir insan uyuyor olmalı!
  Cevapla
 • Giresun 5 yıl önce Şikayet Et
  Çift saat uygulaması olsun. İstanbul Ankara tarafı sıkıntı çekiyor sabah bu durumdan, karanlıkta kalkıyorlar , Trabzon Rize tarafı da akşam 4 te olduğundan sıkıntı çekiyor du eski uygulamadan, çift saat uygulaması olsun mesela Trabzon da saat 8 İstanbul da 7 olur.
  Cevapla
 • İSİM 5 yıl önce Şikayet Et
  yav he he
  Cevapla
 • Suzan 5 yıl önce Şikayet Et
  Liütfen degişmesin alıştık böle psikolojimiz bozuluyor
  Cevapla
 • ASİLBEY_06_ÇUBUK 5 yıl önce Şikayet Et
  Saatın ayarıyla oynamayla saat değişmez.Saat hesabı güneşle alakalıdır.Erken kalkmayı sevmeyenTembellerde bunu gündemde tutarlar.Gün ışığından yararlanmak için başta resmi kurumlar olmak üzere mesai saatlarını değiştirdiğin zaman iş kökten çözülür.Avrupada insanlar saat 05-06 da yollara dökülüyor,bizim tembeller saat 08 de işe gitmeyi erken sayıyorlar.
  Cevapla
 • Muro 5 yıl önce Şikayet Et
  Peki asilbey tasarruf oluyormu? , ben söyleyim hiçbir faydası olmuyor. Aksine vatandaşın eksra'dan elektrik faturası artıyor. Madem avrupadan örnek verdin, ordaki çalışma saatlerinden,maaşlardan,akaryakıt fiyatlarından,sosyal hayattan da örnek verseydin keşke.
  Cevapla
 • hira 5 yıl önce Şikayet Et
  ramazan ayında değiştirseniz diğer zamanlar sabit kalsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle