Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması

Merkez Bankası, "finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla Türk lirası likidite yönetimi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler alınmıştır" açıklaması yaptı ve piyasalara destek olmak için TL ve döviz likidite yönetimine dönük önlemler açıkladı. MB, yabancı para zorunlu karşılıklarda 400 baz, TL zorunlu karşılıklarda 250 baz indirime gitti.

Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması
Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması
GİRİŞ 13.08.2018 08:04 GÜNCELLEME 13.08.2018 17:20
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası piyasalara 10 milyar dolar Türk Lirası ve 6 milyar dolar kaynak sağladığını duyurdu.

MB, Yabancı para zorunlu karşılıklarda 400 baz puan indirime gitti.

Türk Lirası zounlu karşılıklarda ise 250 baz puan indirime gitti.

Merkez Bankası, finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır açıklamasında bulundu. Açıklama şöyle:

I. Türk lirası likidite yönetimi:

1) Merkez Bankası tarafından gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkânlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacaktır.

 

 

2) Türk lirası işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranları tür ve vadelerine göre güncellenerek bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınacaktır. Söz konusu düzenleme ile bankaların mevcut serbest teminatlarının iskonto edilmiş değerinde yaklaşık 3,8 milyar TL tutarında artış olması öngörülmektedir.

 

 

3) Bankaların Türk lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitleri 7,2 milyar Euro seviyesinden 20 milyar Euro’ya çıkarılmıştır.

4) 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninde yer aldığı üzere, temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ilave olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılabilecektir.

5) Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6 – 10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecektir.

6) Bankaların teminat yönetimine esneklik kazandırılması amacıyla, 1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının, bankalar tarafından talep edilmesi halinde repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasasında depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkân tanınacaktır.

II. Döviz likidite yönetimi:

1) Bankalar bir hafta vadeye ek olarak bir ay vadeyle de döviz depo imkânından yararlanabileceklerdir.

 

 

2) Merkez Bankası döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacaktır. Bu çerçevede, Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı ile belirlenen kurallar doğrultusunda döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir.

3) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında iyileştirmeye gidilebilecektir.

4) Bankalar Döviz ve Efektif Piyasalarında kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankasından efektif temin edebileceklerdir.

Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

YORUMLAR 85
 • mezzo 4 yıl önce Şikayet Et
  Merkez bankası yarıya yakını kimlerin bilinmiyor asılsorunda bu biran önce ( Türkiye cumhuriyeti merkez ) bankası kurulmalı?
  Cevapla
 • yorumcu 4 yıl önce Şikayet Et
  Doların sabitlenmelidir, Reis i dinleyin dolarları bozdurun
  Cevapla
 • hadibakalım 4 yıl önce Şikayet Et
  merkez bankası bizim elimizde değil birileri bir aile tarafından yönetiliyor bilin istedi m merkez bankasının aldığı göstermelik kararlar ülkemize büyük katkılar yapmayacaktır
  Cevapla
 • halk 4 yıl önce Şikayet Et
  merkez bankasının Yahudi ortakları çıkarılmalı
  Cevapla
 • ak partili 4 yıl önce Şikayet Et
  bulgarlar euroya geçti,sizce bulgarlara kur şantajı yapılabilirmi,onlara göre çok daha güçlü ekonomisi olan biz neden euroya geçmedikte şimdi bu sıkıntıları yaşıyoruz.
  Cevapla
 • Adil 4 yıl önce Şikayet Et
  Henüz geçmediler 2022'e euro'ya geçmesi planlanıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle