Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bayram ikramiyesi ve yüzde 9.17 maaş zammı ile sevinen emeklilerin şimdi gözü intibakta. Emekliler, maaşlarda 355 liraya varan zam yolunu açacak kararı bekliyor.

Emekliye 355 TL zam yolu göründü
Emekliye 355 TL zam yolu göründü
GİRİŞ 22.07.2018 09:53 GÜNCELLEME 22.07.2018 10:10
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Yılda 2 kez biner lira bayram ikramiyesi ile muradına eren emeklilerin maaşına bu ay da son 10 yılın en yüksek zammı yansıtıldı. Zam oranı; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 9.17, memur emeklilerinde ise yüzde 8.65 oldu. İlk ikramiyelerini alan, ikinciyi de önümüzdeki ay cebine koyacak olan emeklilerin şimdi gözü intibakta. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak beklentisi içerisinde. Bu konuda müjde bekleyen emekliler, umutlu. İntibak konusunda Anayasa Mahkemesi adres olarak TBMM'yi adres göstermiş, Türkiye Emekliler Derneği de konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımıştı. Eğer intibak düzenlemesi yapılırsa, yaklaşık 5 milyon kişinin maaşında artış yaşanacak. Düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Emeklilere, prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamlar söz konusu olacak. İlk intibakta 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK'lının maaşında 50 lira ile 355 lira arasında artış olmuştu. Yeni intibakta da artışın bu seviyelerde olabileceği belirtiliyor.

ZAM FARKI YATIYOR

 

 

MEMUR emeklilerine, dul ve yetimlerine yüzde 8.65'lik Temmuz artışıyla oluşan zam farkları yatırılıyor. Emekli Sandığı'ndan emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların fark tutarları, 26 Temmuz Perşembe gününden itibaren ödenecek. Sosyal GüvenlikKurumu'ndan yapılan açıklamaya göre; Emekli Sandığı'ndan emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2 milyon 179 bin 456 kişinin, 1 Temmuz 2018'den geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarlarının, aylıklarını aldıkları banka şubelerine gönderilerek 26 Temmuz tarihinde ödemelerinin yapılacağı belirtildi. Ödenecek fark tutarının da 591 milyon 133 bin 92 lira 16 kuruş olduğu vurgulandı. Aylıklarını 3'er aylık veya her ay alanlar için uygulanacak ödeme şekli şu şekilde sıralandı:

NE KADAR ÖDENECEK?

 1. grupta Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara Temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında;
 2. grupta Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde aylık alanlara Temmuz ve Ağustos ayları olmak üzere 2 aylık tutarında;
 3. grupta Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olmak üzere 3 aylık tutarında;
 Aylıklarını her ay alanlara ise Temmuz ayına ait 1 aylık tutarında ödeme yapılacak.

KAYNAK: TAKVİM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 85
 • manini 1 yıl önce Şikayet Et
  30 sene sigorta yatır 1200 maaş bağlansın bumu
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  2000 sonrası emeklisi olarak intibak bekliyoruz yanlışlık biran önce düzeltilsin vekillerimiz bu konuya biraz duyarlı olsunlar Sakarya vekillerinden umuyoruz.
  Cevapla
 • Osman Nuri Arslan 1 yıl önce Şikayet Et
  2001 emeklisi olarak biranonce intibak yasasının yürürlüğe girdiği ni görmek istiyorum 8600gunprimodemisim ben.dahaazprimiolanbend.fazlamaasalmakta
  Cevapla
 • bir kul 1 yıl önce Şikayet Et
  zamanında her emekliye pirim oranı ve kim ne hak ediyorsa verilmediginden vicdan azabı çekiyorlar örnek 9 bin pirimi olan askari ücret üzerinden yatmış bir emekliyle 6 bin askeri ücret üzerinden pirimi yatmış emekli arasında ki farkı ayarlayamassanız iş böyle karışık hale gelir inşallah düzeltirler
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekli hep seviniyor zaten, hayat güllük gülistanlık zaten!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle