Milli uçak dünyanın en iyi savaş uçağı olacak

Türk ve İngiliz firmaları arasında Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi için düzenlenen "Türkiye – İngiltere Endüstriyel İşbirliği Günleri" başladı.

Milli uçak dünyanın en iyi savaş uçağı olacak
Milli uçak dünyanın en iyi savaş uçağı olacak
GİRİŞ 19.06.2018 14:30 GÜNCELLEME 19.06.2018 14:32
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ/TAI) ev sahipliğinde Teknopark Ankara'da gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma sanayi projelerinde işbirliğinin önemine dikkati çekti.

İşbirliği platformunun küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok faydalı olacağına işaret eden Tüfekçi, "Güçlü ve kendine yeten yerel savunma sanayi, hükümetimiz için uzun süredir öncelik haline geldi. Yerel sanayimiz sürekli gelişmeye ve Türkiye güvenilir bir ortak olarak görülmeye devam ediyor. Türkiye artık küresel savunma sektöründe önemli bir oyuncu haline gelmekte." dedi.

 

 

Tüfekçi, uçuş kontrol sistemleri, iniş takımları ve motor bağlamında işbirliği görüşmelerinin devam ettiğinin altını çizerek, Milli Muharip Uçak motorunun Türkiye'de geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Yeni yerel ortaklıkların her iki ülke açısından da çok iyi olacağını vurgulayan Tüfekçi, "Türkiye endüstrisinin İngiltere'ye sunabileceği çok önemli fırsatlar var." ifadesini kullandı.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil de Milli Muharip Uçağı Projesinde hizmet sağlayıcı firmaların önemine işaret ederek, uçağı bu firmalarla yapacaklarını söyledi. Kotil, "Bize motor yapın, iniş takımı yapın, aydınlatma sistemi yapın. Bu uçak dünyanın en iyi savaş uçağı olacak Allah'ın izniyle. Biz sizlere güvenerek bu sözü verdik. Sözün yarısı bizden, yarısı sizden. Dünyanın en iyi motorunu taktığımız zaman bu uçak en iyi uçak olacak. Sizler en iyi işi sağlarsanız biz de TAI olarak en iyi tasarımı yapacağız." diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Yakup dumanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  İşin içinde ingiliz ve yerli ortakları varsa hiç bi şey olmaz görürsünüz
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  sözünde delikanlıca duracak ülkelerden biri Putinli rusya.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  ingiltere yerine rusya ile işbirliğine önem verilmeli.ingiltere de yarıyolda bırakabilir.tıpkı torunları abd gibi.
  Cevapla
 • Kayserili çerkez 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi uçak türk pilotları ile olur
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  hala elin gvurundan medet umuyorsunuz.
  Cevapla
 • Burhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş biliyorsan şu uçak yapma işine bir el at. Biz de İngilizlerle değil seninle yapalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle