60 bin işçi alınacak

900 binden fazla taşeronun kadroya geçmesinden sonra memuriyet vasfı taşımayanlar, emekliliği gelenler ayrıldı. Şimdi kamuya 60 bin işçi alınacak. İşçilerin ücretlerine yüzde 60’ı bulan zam yapılacak.

60 bin işçi alınacak
60 bin işçi alınacak
GİRİŞ 14.04.2018 11:28 GÜNCELLEME 14.04.2018 12:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye devrim niteliğinde bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Kamuda çalışan 1 milyona yakın taşeron işçinin kadroya geçirilmesi iki aylık bir süreçte tamamlandı. Süreç 2 Nisan itibarıyla bitti. Bu büyük operasyon sonunda 900 binden fazla çalışan kamu işçisi olarak kadroya geçti.

Taşeron şirketlerle bağı kopan işçiler rahat bir nefes aldı. Maaş, izin, emeklik ve tazminatları garanti altına alındı. Böylece kamunun sırtında yük olan taşeron sorunu böylece büyük oranda çözüldü. Emeği geçenleri bir kez daha kutluyoruz.

 

ELEMAN AÇIĞI KAPATILACAK

Taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde hem sınav hem mülakat hem de güvenlik soruşturmaları birlikte yürütüldü. Tabii burada memur olma sıfatı taşımayanlar elendi. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler de doğal olarak kadroya alınmadı. Ayrıca emekliliği gelenler, vefat edenler, kendi isteğiyle ayrılanlar da oldu.

Sonuçta kamuda bir işçi açığı oluştu. Şimdi bu açık yeni işçi alımlarıyla doldurulacak. Ankara'dan aldığımız bilgilere göre ilk etapta 60 bin işçinin alınmasıyla ilgili çalışma başlatıldı. Bundan sonra artık taşeron sistemi olmadığı için yeni işçiler de kamu yani sürekli işçi kadrosunda istihdam edilecek. Bu arada bazı işçi alımlarının sözleşmeli statüde olması da düşünülüyor. Eğer bu formül uygulanırsa teknik personel için unvan "Büro görevlisi", yardımcı hizmetler için ise "Destek personeli" şeklinde olacak. Bundan sonra işçi alımlarında da yeni getirilen formül uygulanacak. Alımlarla ilgili duyurular ve yöntemlerle hangi kurumların işçi alacağı yakında açıklanacak.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • CiMBoRZzZ 3 yıl önce Şikayet Et
    kara yollari calisanlari kadrodan faydalanamadi ... hâlâ mutahhite bagliyiz ve kamu kurumuna calisiyoruz
    Cevapla
  • Aziz ALTINTAŞ 3 yıl önce Şikayet Et
    Bundan sonra alınacak işçiler 6 ay gibi deneme süreci ile işe alınmalı ve alındıktan sonra eskilerle aynı haklara sahip olmalı taşeron devri devlette sona ermiştir ama kadro tam kadro olmalıdır bunu oraya buraya çekmenin anlamı yoktur bir şeyler değişmesi gerekiyorsa herkesi kaplamalı bence performansa göre değerlendirilmeli herkes polisinden askerinden banka görevlisine herkes
    Cevapla