Emekliler ek ödemenin yükseltilmesini istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, vergi iadesi sistemi yerine emekliler için getirilen ek ödeme uygulamasındaki oranın yüzde 4-5'ten yüzde 8-9'a yükseltilebileceğini söyledi.

Emekliler ek ödemenin yükseltilmesini istiyor
Emekliler ek ödemenin yükseltilmesini istiyor
GİRİŞ 19.03.2018 11:38 GÜNCELLEME 19.03.2018 13:39
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, vergi iadesi sistemi yerine emekliler için getirilen ek ödeme uygulamasındaki oranın yüzde 4-5 olduğuna işaret ederek, "Emeklilerimiz vergi yükünü omuzlarında hissetmektedir. Bu yükün azaltılması vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme oranlarının yüzde 8-9'a yükseltilmesiyle bir miktar mümkündür." dedi.

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklilere ödenen vergi  iadesinin 2006 yılında kaldırıldığını, bunun yerine ek ödeme uygulaması  getirildiğini hatırlattı.

 

Ek ödemelerin emekli aylık miktarına göre yapıldığına dikkati çeken  Ergün, şu bilgileri verdi:

"Bu yılın ilk 6 aylık döneminde emekli aylığı bin 18 liraya kadar  olanlara yüzde 5, bunun üzerinde olanlara ise yüzde 4 ek ödeme yapılıyor. Oysa  emekliler, temel gıda maddeleri için yüzde 8 katma değer vergisi (KDV), doğalgaz,  elektrik ve su gibi zorunlu harcamalara da ortalama yüzde 15 vergi ödüyor."

"Ek ödeme yüzde oranları düşük kalıyor"

Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin düşük yüzdelerle  ödenmesinin zamanla emeklilerin aleyhine olan bir uygulamaya dönüştüğünü ifade  eden Ergün, şunları kaydetti:

"Emeklilerimizin harcamalarındaki fişlerin karşılığı olarak aldıkları  yüzde 15 oranına kıyasla bugünkü ek ödeme yüzde oranları düşük kalıyor.  Emeklilerin, fiş toplama çilesinden kurtarılmasını olumlu bulmakla birlikte,  yaşadığı maddi kayıptan rahatsızlık duyuyoruz. Bugün emeklilerimiz ek ödemedeki  yüzde 4 ila 5'lik düşük oranlar nedeniyle her ay maddi kayba uğruyor. Bu,  emeklilerimizin vergi yükünü omuzlarında hissetmesine neden oluyor. Bu yükün  azaltılması vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme oranlarının yüzde 8-9'a  yükseltilmesiyle bir miktar mümkündür."

"Toplumun birçok kesimine teşvik uygulayan hükümetimiz, taleplerimizi  dikkate alarak biz emeklilerin ek ödeme yüzdelerini artırmalıdır." diyen Ergün,  şunları söyledi:

"Yıllardır düşük gelirleriyle bir yaşam standardını tutturmaya çalışan  birçok emeklimiz geçinmekte zorlanıyor. Böyle bir ortamda, aylıklarının  artırılmasına dönük atılacak her adım onlara az da olsa bir nefes alma imkanı  sunacaktır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • derya 6 yıl önce Şikayet Et
  Emeklilik yaşı 45 e düşürülsün artık .
  Cevapla
 • Strtejist 6 yıl önce Şikayet Et
  Boşuna uğraşmayın bir kuruş vermezler.
  Cevapla
 • hamza gobis 6 yıl önce Şikayet Et
  bence emeklilerin maaşlarının azaltılarak çalışanlara zam yapılmalı.
  Cevapla
 • Strtejist 6 yıl önce Şikayet Et
  Aynı kelimeyi emekli oluncada söyleyebilecek misinz aceba... Zamanla o emekliler de çalışanlardı.
  Cevapla
 • bu daha işin başı 6 yıl önce Şikayet Et
  bu yaşta hastalıktan başka bir şeyle ugrasamiyoruz ve alacağımız maaşın ne olacağını hiç bir emekli bilmiyor hele okuyan iki cocuguda varsa ilaç yuzdeligi en büyük sorun devlet bunu kaldırırsa çok güzel olur
  Cevapla
 • Yahya 6 yıl önce Şikayet Et
  Birde emeklilerden ilaç kesintisi olmasa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle