60 yıldır bunu bekliyorlardı! Ve tarih verildi

Yapımına 2010 yılında başlanan Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde yer alan Cankurtaran Tüneli'nin açılışı için tarih verildi.

GİRİŞ 27.02.2018 09:02 GÜNCELLEME 27.02.2018 11:49
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Artvin'in 60 yıllık hayali olan ve yapımına 2010 yılında başlanan Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde yer alan Cankurtaran Tüneli'nin açılışı için tarih verildi. 1 Mart tarihinde trafiğe açılacak tünel ile Hopa-Artvin arasındaki yol 12 km kısalacak.

Konuyla ilgili Artvin AK Parti İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Artvinimizin 60 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli 1 Mart 2018 Perşembe günü saat 12:30’da tünelin Hopa giriş noktasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın katılımı ile trafiğe verilmesi programı gerçekleştirilecektir. Artvin halkımıza saygı ile duyurulur. Tüm halkımız davetlidir" denildi.

 

 

Artvin'in Borçka ile Hopa ilçeleri arasındaki Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde yer alan Cankurtaran Tüneli, Karadeniz'i Doğu Anadolu Bölgesi üzerinden İran'a bağlayan ve özellikle zorlu kış şartlarında sürücülerin korkulu rüyası olan Cankurtaran Geçidi'ne alternatif olarak yapıldı. 5 bin 900 metre uzunluğundaki çift tüplü Cankurtaran Tüneli'nin temeli, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde 29 Ekim 2010'da atılmıştı. Tünel delme işlemleri 2014 yılında tamamlanan Cankurtaran Tüneli Hopa-Çavuşlu mevkiinde 200 metre kotundan başlayarak 5 bin 900 metre uzunluğunda devam ederek Borçka-Çifteköprü mevkiinde 400 metre kodunda son buluyor. Tünel 36 kilometrelik Hopa-Borçka karayolunda mesafeyi 14 kilometreye düşürüyor.

72 tünel ile Türkiye’de en çok tünelin olduğu il unvanına sahip Artvin'de Cankarturan Tüneli'nin yapımında dönem dönem sıkıntılar yaşanmış, bu sorunlar tünelin inşaatının tamamlanmasını geciktirmiş ve bu durum büyük tepki çekmişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Aziz 2 yıl önce Şikayet Et
  Karadeniz sahilden batum bağlantılı hızlı tren yapılmalı tüm karadenizliler bunun için çaba göstermeli karadeniz in kalkınması buna bağlı inşallah görüruz
  Cevapla
 • Hayal 2 yıl önce Şikayet Et
  Birgün betonla asfaltın yenmedigini anladığımız da çok geç kalacaksınız
  Cevapla
 • Quçen li 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha acil olan 2640 rakimli sahara dagini aşan Şavsat Ardahan tunelinin yapilmasi gerekir.insallah tez zamanda bunun mujdesini aliriz.
  Cevapla
 • hemşo 2 yıl önce Şikayet Et
  muhasebeci kenan a haber verin...
  Cevapla
 • Fabrika 2 yıl önce Şikayet Et
  Şeker fabrikaları kapatilmasin. Yol köprü yeter artik. Üretecek üretim yapacak tesisler kurun
  Cevapla
 • türkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  siz gidin israil kökenli siyonistlerin sahibinden brifing alan kökeni gavur olan kişilerin haberlerini aldanın anca cahiller ordusu
  Cevapla
 • Gerçek 2 yıl önce Şikayet Et
  Et süt kurumunun ve Tekelin halini gmrdük.
  Cevapla
 • misafir79 2 yıl önce Şikayet Et
  Seker fabrikalari kapatilmiyor. Ozel sirkete satilacak. Buna mukabil yatirim ve istihdam sarti konuluyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle