Bekleme yaparak radardan kaçamazsınız!

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan HGS/OGS gişeleri arasındaki yeni hız ölçüm sisteminden sürücülerin bulduğu yöntem cezadan kurtarmıyor.

Bekleme yaparak radardan kaçamazsınız!
Bekleme yaparak radardan kaçamazsınız!
GİRİŞ 21.07.2017 13:49 GÜNCELLEME 21.07.2017 23:43
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Ceza yememek için yollarda bekleme yapan sürücüler, ceza almaktan kurtulmaya çalışıyor. Ancak bekleme yapmak ceza almamak için yeterli değil.

Özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan İzmir-Aydın otobanının çıkışında yoğun araç kuyrukları oluşmaya başladı. Sürücüler yol boyunca hızlı gidip çıkış gişesine geldiklerinde belirlenen sürenin dolmasını bekliyorlar. Avukat Cevat Kazma, bu davranışın sürücüleri ceza yemekten kurtarmayacağını, otoyollarda belli aralıklarla bulunan kameralar ile de hız ölçümü yapıldığını söyledi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren araçların otoyollardaki hızları ve gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak, hız ihlali yapan sürücüler hakkında cezai işlem uygulanmaya başlandı.

Ancak Türkiye genelinde uygulamaya başlanan bu yöntem ile birlikte, gişeler arasındaki belirtilen süreyi daha erken zamanda kat eden sürücüler gişe çıkışlarında beklemeye başladı. Konuyla ilgili görüş bildiren Avukat Cevat Kazma, gişeler arası hız koridorunun işleme alınmasının sürücüleri hızlı gitmekten vazgeçirmediğini ifade etti. 

Hız kameraları ile de ölçüm yapılıyorSürücülerin hızlı gidip çıkış gişesine gelmeden mola vererek belirlenen sürenin dolmasını beklemelerinin bir çözüm olmadığını belirten Avukat Cevat Kazma, hız koridorlarının yol boyunca yer alan kameralar ile de ölçümlendiğini vurguladı. Cevat Kazma, “Bu sistem devreye girdi diye EDS ve radarlar devre dışı kalmadı” uyarısında bulundu. 

Mesafe-süre hesaplamalarına dikkat!Hız sınırını yüzde 10-30 arası aşanların 154 TL, yüzde 30’dan fazla aşanların ise 427 TL ceza ödeyeceğini belirten Cevat Kazma, sürücüleri HGS/OGS noktaları arasındaki mesafe ve süre bilgilerini dikkatli hesaplamaları konusunda uyardı. Örneğin, Avcılar – Mahmutbey gişeleri arasındaki mesafeyi 10 dakikadan ya da Mahmutbey – Edirne gişeleri arasındaki mesafeyi ise 1 saat 50 dk. dan daha kısa sürede tamamlayan sürücüler hız sınırını aşmış sayılacak. 

Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında yeni uygulamanın başlandığını belirten Cevat Kazma, bu uygulamanın sürücülere ve yolculara güvenli bir şekilde seyahat imkânı sunduğunu söyledi.

KAYNAK: CNNTURK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
trafik denetim
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Cengiz Y 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni gelir kaynağı hız cezaları.Lüks araçlarla 120 Km'yi geçmeyecekse o aracı niye ürettiriyorsun?
  Cevapla
 • yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  adam sinyal vermekten aciz, siz hıza takmışsınız kafayı. önce sinyal vermeyen adamı ihbar etme yöntemi bul kanıtlarıyla yollayalım ver cezayı gitsin.
  Cevapla
 • Durmus 3 yıl önce Şikayet Et
  Aslinda devlet bir arac lokomotifi üretecek tüm araclari lokomotife baglayacak ,hem akaryakit tasarrufu olur hem kaza olmaz , hemde vatandas ceza ödemekten kurtulur.
  Cevapla
 • Vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Peki arackar ozaman niye saate 250-300 km gidiyor? Yapin arabalara Bir hiz siniri , istesede kimse gecemesin. Fabrika cikisi Arac 120 yi gecmesin. Olay bitmistir. Yoksa digeri sadecede para tuzagi kimse milletin akliyla oynamasin
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kurallar marabalara, siyah, çakarlı arabalara değil. Var mı? Aksini iddia eden.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle