İstanbul'un değeri açıklandı!

5.2 milyar metrekarelik İstanbul’da arsaların toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstanbul'un değeri açıklandı!
İstanbul'un değeri açıklandı!
GİRİŞ 28.12.2016 08:10 GÜNCELLEME 28.12.2016 08:14
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Ortalama metrekare fiyatının bin 250 lira olduğu şehirde arsası en değerli ilk 5 ilçe Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih...

Türkiye Veri İşleme Üssü TUVIUS, İstanbul'daki toplam 5.2 milyar metrekarelik arsa ve arazinin değerinin 2 trilyon dolar olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma yaptı. TUVIUS'un Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, toplam alanı yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare olan İstanbul'da arsaların ortalama metrekare değerinin bin 250 lira olduğunu kaydederek, "İstanbul'un toplam arsa ve arazi değerini 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak belirledik. Biz ortalama 2 trilyon dolar diyoruz. Dolar kuru 3.5 lira olarak ele alırsak İstanbul'un toplam arsa ve arazi değeri 7 trilyon lira" dedi.

EN DEĞERLİ İLÇE ŞİŞLİ

İstanbul'un en değerli ilçelerinin başında Şişli'nin geldiğini, onu Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih'in takip ettiğini aktaran Altun, bu ilçelerde ortalama arsa metrekare değerinin 10 ila 25 bin lira arasında değiştiğini vurguladı. Altun, en değerli ilçelerin Avrupa Yakası'nda olduğunun altını çizerek, bu yakadaki diğer değerli ilçelerin ise Bakırköy ve Güngören olduğunu aktardı. Altun, Bağcılar, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane'de ortalama metrekare değerinin 5 ila 10 bin lira arasında değiştiği bilgisini verdi.

KADIKÖY ÖNE ÇIKTI

Altun, Anadolu Yakası'nda en değerli ilçelerin başında Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe'nin geldiğini belirterek, ortalama metrekare değerinin 5 ila 10 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Altun, Üsküdar, Ümraniye ve Kartal'da toplam arsa değerinin metrekare başına 2 bin 500 ila 5 bin lira aralığında olduğunu söyledi.

PROJELER ARSA FİYATLARINI UÇURUYOR

Altun, İstanbul'da arsa fiyatlarının tek bir kritere göre şekillenmediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Arsalar son yıllarda ciddi değer kazandı. Lansmanı yapılan büyük projelerin yakınında olmasının yanı sıra ulaşım hatlarına yakınlığı da arsa fiyatlarının yükselmesinde önemli bir etken. İlçe arazi metrekare değerlerini etkileyen ön önemli ve dikkat çekici nokta ise projeler."

YORUMLAR 26
 • İstanbul 3 yıl önce Şikayet Et
  Kız kulesi Galata Kulesi Burası Neresi İSTANBUL! ;D
  Cevapla
 • Musafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Yaw sadece Rumeli Hisarı arazisi ile birlikte 1 Trilyon dolardan fazladır. Bence bu haberin çok ta haber değeri yok... :/
  Cevapla
 • OF'lu 5 yıl önce Şikayet Et
  ayıp! kan dökerek aldığımız bu tapraklara şımarık ve düşüncesizce değir biçmek... Fatih Sultan Mehmet Han işitse böyle bir söylemi nederdi .. ey havadisciler utanın tanıyın düşünün bu topraklar altında yatan binlerce kefansiz yatanı...
  Cevapla
 • Vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
  Katılıyorum bu yazdıklarına OF`lu, bir de dolar nedir ki. geçersiz bir kağıt parçası, karşılığı yok. bizim topraklarımızın bedeli ise kan ile ödendi vesselam.
  Cevapla
 • kule 5 yıl önce Şikayet Et
  hayirdir satişami geldik
  Cevapla
 • semih paslanmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  burak 2 trilyon doları bir semt i ilçesi daha kiymetli kimin malina kim deger biciyor hayırdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle