İşte yerli otomobil için ödenen ücret!

Bakan Işık, SAAB 9-3'e ait Sedan, Vagon, Cupe, Suv modellerinin fikri mülkiyet hakları için 40 milyon Euro ödendiğini açıkladı.

İşte yerli otomobil için ödenen ücret!
İşte yerli otomobil için ödenen ücret!
GİRİŞ 20.10.2015 18:45 GÜNCELLEME 20.10.2015 19:01
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Işık, yerli otomobile ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yerli otomobil hayalinin Cumhuriyet öncesine dayandığını belirten Işık, bu yöndeki girişimlerin "iki kez sükut-u hayale uğradığını" söyledi.

Yerli otomobil çalışmalarını "çok dikkatli" ve "titiz" bir şekilde yürüttüklerini anlatan Işık, "Önümüzde iki yol vardı: Prototip ve aracın tamamını yani her şeyini yerli üretmek, bütün onay ve test süreçlerinden kendimizin geçmesi en az üç yıl, ortalama beş yıl ve 1 milyar dolar maliyet demekti. Ve bu Amerika'yı yeniden keşfetmek gibi bir durumdu. İkinci yol ise bu konuda kendini ispatlamış, gerçekten dünyada saygın firmalarla işbirliği yapmak ki bugüne kadar tüm otomobil firmalarının macerasında bu var" dedi.

"40 MİLYON EURO'YA SATIN ALDIK"

Bakan Işık, işbirliği konusunda ciddi bir araştırma ve değerlendirmelerin sonucunda SAAB 9-3'e ait dört tane modelin bütün fikri, mülkiyet haklarının satın alındığını belirtti

"Sedan, Vagon, Cupe, Suv modellerinin fikri mülkiyet haklarını 40 milyon Euro gibi bir bedelle satın aldık" diyen Işık, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla ortalama beş yıl, ekonomik olarak da belki çok ciddi bir kazançla başlamış olduk. Neden bu kadar acele ediyoruz? Teknolojide bir paradigma değişikliği yaşayacağız. Değişim sürecini kaçırmayalım diye. Burada SAAB ile neden işbirliği yaptık dersek biliyorsunuz SAAB'ın otomobilde çok ciddi bir birikimi var. Çok ciddi bir tecrübesi var. Ve şu anda da üretim yapmıyorlar. Dolayısıyla bu birikim ve tecrübeyi biz hem Türkiye'ye kazandıralım hem de yerli bir otomobili geliştirirken birikim ve tecrübe ile yolumuza başlayalım. Yani daha ispatlanmış bir yapıyla çıkmak, Türkiye açısından çok daha zaman kazandıracak hem de güven kazandıran bir unsur olacak."

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Fikri Işık
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Aydın SÖYLEMEZ 5 yıl önce Şikayet Et
  Üretim yapmayan bir otomobil firmasının platformunu satın almak en akıllı iş.Çünkü hem ''MİLLİ' olacak hem de ekonomik olacak ve piyasada tutunacak.''AKILLI İŞ''TEBRİKLER...
  Cevapla
 • ALİ UYSAL 5 yıl önce Şikayet Et
  Yerli otomobil olayı tam bir turnusal kağıdı vazifesi görüyor. Milli olanlar ve Milli olmayanlar herkes rengini hemen belli ediyor.
  Cevapla
 • Tuğrul 5 yıl önce Şikayet Et
  Devlet Bahçeli buna da kesin "Hayır" diyecektir
  Cevapla
 • mahmud 5 yıl önce Şikayet Et
  yarım yamalak ıs olmus tamaamen turkıyeye aıt bır proje olmalıydı.... hatalı olmus
  Cevapla
 • Ömer bilgin 5 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın en iyi ceo su ancak bunu yapardı.. maşallah barekallah....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle