Portekiz hükümetinden teşvik: Dönene 6 bin 500 avro

Portekiz hükümeti, ekonomik krizden dolayı yurt dışına giden vatandaşlarını ülkeye geri getirmek için 6 bin 500 avroluk teşvik verme uygulaması başlattı. "Geri Dönüş Programı"na bu yıl sonuna kadar 10 milyon avroluk bütçe ayıran Portekiz'de hükümet, 2020 sonuna kadar 3 bin vatandaşının ülkeye geri dönmesini öngörüyor.

Portekiz hükümetinden teşvik: Dönene 6 bin 500 avro
Portekiz hükümetinden teşvik: Dönene 6 bin 500 avro
GİRİŞ 22.07.2019 20:36 GÜNCELLEME 22.07.2019 20:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Portekiz hükümeti, ekonomik kriz döneminde iş aramak için yurt dışına giden vatandaşlarını ülkeye geri getirmek için 6 bin 500 avroluk teşvik programı başlattı.

"Geri Dönüş Programı" adı verilen girişim için kayıtlar bugünden itibaren alınmaya başlandı.

Bu teşvikten yararlanmak isteyen Portekizlilere, ülkeyi 31 Aralık 2015'den önce terk etmiş olma, en az 12 ay yurt dışında kalma ve iş sözleşmesine sahip olma şartları getirildi.

Portekiz'deki sol hükümette göçmenlerden sorumlu Devlet Bakanı Miguel Cabrita, basına yaptığı açıklamada, "Eve dönme vakti geldi. Ülkeniz geri dönüşünüzü destekliyor. Hükümet olarak vermek istediğimiz mesaj bu. Amacımız yurt dışında yaşayan Portekizlileri ülkeye geri döndürmek değil, dönmek isteyenleri teşvik etmek." dedi.

Cabrita, "Geri Dönüş Programı"na bu yıl sonuna kadar 10 milyon avroluk bütçe ayırdıklarını ve 2020 yılı sonuna kadar 3 bin vatandaşın ülkeye geri dönmesini öngördüklerini söyledi.

Hükümetin aldığı bu kararın arkasında, yaklaşık 10 milyon nüfusu olan Portekiz'de son yıllarda doğum oranındaki ciddi düşüş, ülke nüfusunun giderek yaşlanarak ortalama yaşın 44'e çıkması ve genç, eğitimli nüfusun iş aramak için yurt dışını tercih etmesinin yarattığı sorunlar olduğu belirtiliyor.

Portekiz'de 2010-2014 döneminde yaşanan büyük mali krizden dolayı 300 bine yakın Portekizli iş aramak için yurt dışına gitmişti.

Portekiz'de Kasım 2015'den bu yana Antonio Costa'nın başbakanlığında sol hükümet iktidarda bulunurken, ülkede ekim ayında genel seçimin yapılması öngörülüyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Bir G@rip 4 yıl önce Şikayet Et
  Gyavur için doyduğu yer Müslüman için doğdu yer önemlidir, biz dünyanın en güzel ülkesinde en iyi işini de yapsak kalbimiz dağima VATANIMIZDADIR. ne zaman sıkışsa gelir para için deil canımızı bile seve seve veririz o yüzden her yaz MİLYONLARCA İNSAN avrupadan 1000 lerçe km yok kadederek kendi vatanına geliyor
  Cevapla
 • Vatan 4 yıl önce Şikayet Et
  Bizi çağır gelelim. O parti ver bize zaten senin milletin gelmek istese para vermene gerek yok
  Cevapla
 • dönüşünbedeli 4 yıl önce Şikayet Et
  biz avrupadaki 4 milyon vatandaşımızı geri çağırmaya kalksak.... deli para beeee...
  Cevapla