Ve Ruslar dayanamadı! 'Türkiye' isyanı

Rus yerli sanayinin Türkiye'den aldığı ve üretimde kullandığı pek çok kalemin gümrüklere takılması üzerine şikayet sesleri artmaya başladı.

Ve Ruslar dayanamadı! 'Türkiye' isyanı
Ve Ruslar dayanamadı! 'Türkiye' isyanı
GİRİŞ 23.12.2015 22:12 GÜNCELLEME 23.12.2015 22:17
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Son olarak Rusya Devlet Duması Anayasa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Komünist Parti Milletvekili Vadim Solovyev, Başbakan Dmitri Medvedev’e mektup yazarak acil önlem alınmasını istedi.  
 
Kommersant gazetesinin haberine göre, Solovyev Medvedev’in yanı sıra Sanayi Bakanı Denis Manturov’a yolladığı mektupta, ''Türk kumaşları ve tekstil ürünlerine Rusya gümrüklerinde gayrı resmi ambargo uygulanmasını'' şikayet etti. 

Solovyev mektubunda, ''Rus şirketlerinin Türk üreticilerle yaptıkları kontratlarla satın aldıkları kumaşlar hala Türkiye’de duruyor. Ya transport şirketleri taşımayı reddediyor, ya da Ukrayna ile Rusya arasındaki transit bölgede bekliyorlar'' dedi. 
 
Rus milletvekili, bu durumda Rus şirketlerinin üretimi durdurabilecekleri uyarısında bulundu.  

Solovyev, 1 Ocak 2016’dan geçerli olacak Rusya’ya girişi yasak Türk menşeli mallar listesinde kumaş ve tekstil ürünlerinin bulunmadığını vurguladıktan sonra, ''Ancak pratikte gümrük organları benzer durumdaki pek çok Rus şirketinin mallarının girişinde yapay engeller yaratıyor'' dedi. 
 
Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkilileri dün, Türkiye’den gelen hafif sanayi ürünlerinin yüzde 70-80’lik kısmına ambargo uygulanması için Başbakan Medvedev’e teklif sunduklarını açıklamışlardı. 

Hükümetin Türkiye’ye yeni yaptırımlar içeren taslak üzerinde çalıştığı ve bu hafta içinde kararın Medvedev tarafından imzalanabileceği belirtilmişti. 

Rusya Hafif Sanayi Birliği Başkanı Andrey Razbrodin de Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, Türk tekstil ürünlerinin ülkeye girişi ile ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekti. 
Kumaş, yarı mamul ve aksesuarlarla ilgili gümrüklerde sıkıntılar yaşandığını belirten sektör temsilcisi, ''Biz hazır ürünlerin ithalatının yasaklanmasından yanayız'' dedi. 
Razbrodin, bu sayede yerli üreticilerin gelişiminin sağlanabileceğini savundu.  
Rusya Federal Gümrük Servisi yetkilileri ise gümrüklerde Türkiye’den gelen mallara yönelik bir engelleme olmadığını savundu. 

Gazeteye yapılan açıklamada, gümrük yasalarının ihlal edildiği durumlar dışında malların ülkeye girişinin engellenmediği belirtildi. 

Rusya’da Türkiye’den en büyük hazır giyim ithalatçısı 66 milyon dolarla Inditex (Zara, Bershka) şirketi. Lacoste (11,2 milyon dolar), Adidas (10,5 milyon dolar), Mango (6,4 milyon dolar), Modis (6,1 milyon dolar) da Rusya’da Türk hazır giyim ürünlerinin büyük ithalatçıları. 
 

YORUMLAR 4
 • bilbey 7 yıl önce Şikayet Et
  rusya kiminle dans ettiğini anlasın artık.
  Cevapla
 • isa 7 yıl önce Şikayet Et
  artık rusyayla iş yapmamayı düşünmeliyiz. hiçbir zaman dostumuz değildiki. olsaydı ermenistanda üssü olmazdı ne için o üs. biz hem türkmenlere hemde ukraynaya yardım yapmalıyız. daha pahalı olan yerden ticaretlerini yapsın rus domuzları. batmaları yakındır merak etmeyin o rezervleri 1 yıl sonra kalmayacak.
  Cevapla
 • sss 7 yıl önce Şikayet Et
  nakliyeci 1 hafta rus gümrüğünde tırını bekletir mi . içeriye girdikten sonra bunlar bi de yüklü ceza kesmeye baslar. hiç uğraşmaya değmez. iflas etmeye başlamış bir ekonomide temel ihtiyaç harici veya peşin para çalışma dışında risk var.
  Cevapla
 • Mehmet 7 yıl önce Şikayet Et
  Beter olun inşallah...
  Cevapla