Ortadoğu’da nükleer hareketlilik

Karbon salımını azaltıcı çalışmaların artması ile biraz daha öne çıkan nükleer enerji, petrol zengini Ortadoğu ülkelerinin de gündeminde.

Ortadoğu’da nükleer hareketlilik
Ortadoğu’da nükleer hareketlilik
GİRİŞ 05.01.2015 11:27 GÜNCELLEME 05.01.2015 11:27

Hatta Suudi Arabistan 16 nükleer santrali planına aldı. Bu gelişmelere dikkati çeken sektör ilgilileri, Ortadoğu coğrafyasının en güçlü sanayi kuruluşlarına sahip Türk işadamlarının bu pastadan pay alabileceğine işaret ediyorlar.

Ticari Eşleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Koray Tuncer, daha temiz bir dünya için bilinç düzeyi artan insanlığın hızla fosil atıklardan uzaklaştığını, yenilenebilir ve temiz enerjinin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda gelişmiş ülkede “ciddi bir hedef” durumuna geldiğini kaydetti.

Temiz enerji kaynaklarının son yıllarda petrol zengini Ortadoğu ülkelerinin de gündemine yerleşmesinin “yaşanılabilir bir gelecek” açısından umut verici olduğunu ifade eden Tuncer, bu gelişmenin Türkiye’ye de dolaylı ancak, büyük katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Koray Tuncer, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkelerinin temiz ve ucuz enerji kaynağı nükleere ilgisinin hızla arttığını, yatırım programlarına almaya başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“5-10 yıl önce Suudi Arabistan nükleer santral kuracak dense belki çok sayıda kişi ‘alay mı ediyorsun’ derdi. Oysa günümüzde bu ülke 16 nükleer santral yapımını gündemine aldı. Temiz bir gelecek için çok önemli olan bu yatırımlardan Türk işadamları pay alabilir. Şöyle ki; ülkemizdeki nükleer enerji yatırımlarını ve ihtiyaçlarını dikkatle inceleyen ve teknolojilerini buna göre geliştirmeyi hedefleyen yüzlerce firmamız var. Bu işletmelerdeki gelişmeler, coğrafyanın en güçlü sanayi kuruluşlarına sahip Türk işadamlarının bu pastadan pay almasını sağlayabilir. Pastanın hacmi hayli büyük. Sadece Suudi Arabistan’daki yatırımların maliyeti 80 milyar dolar olarak öngörülüyor. Önerim Ortadoğu’daki nükleer çalışmaların dikkatlice izlenmesi, ilgili bakanlıklar başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların bu yönde şimdiden çalışma yapmaya başlamaları.”

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR