'Bayraktar TB2' tüm sistemi ile Türkiye'ye ait

Baykar Teknik Müdürü Bayraktar, İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2'yi bütün elektronik, yazılım, tasarım ve beyin sistemi yerli olacak şekilde ürettiklerini söyledi.

'Bayraktar TB2' tüm sistemi ile Türkiye'ye ait
'Bayraktar TB2' tüm sistemi ile Türkiye'ye ait
GİRİŞ 17.09.2017 00:06 GÜNCELLEME 17.09.2017 08:01
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bütün elektronik, yazılımı, tasarımı, beyin sistemi bize ait olacak şekilde Bayraktar TB2'yi 2014 yılında yaptık. Bu yüzde 93 yerli katılımla gerçekleşti. Savunma sanayinde 2000'lerde Türkiye'nin ortalaması, yerli katkı, yüzde 20'lerdeydi, 2014-2015'te yüzde 50'ler mertebesine ulaştı. Bu yaptığımız İnsansız Hava Aracı da, Bayraktar TB2 de yüzde 93 yerli katılımla gerçekleşti." dedi.

Uluslararası Vuslat Platformu (Uluslararası Vuslat Derneği) tarafından düzenlenen "Savunma Sanayisinde Milli ve Özgün Projelerinin Önemi" konferansı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Platformun tanıtım filminin gösterilmesinin ardından Divan Kurulu oluşturuldu. 

Konferansta konuşan Selçuk Bayraktar, Osmanlı döneminden bugüne havacılık sektörünün tarihiyle ilgili bilgi verdi. Bayraktar, milli sistem ve teknolojilerin kritik önemini anlattı. Baykar Firması'nın tarihine ve faaliyetlerine değinen Bayraktar, üretilen Bayraktar Mini İHA ve Bayraktar TB2 İHA'nın özelliklerinden bahsetti.

Türkiye'nin kendi milli ve özgün teknolojilerini geliştirmesinin ülke geleceği açısında hayati önem arz ettiğine değinen Bayraktar, ''Bu ancak 7'den 70'e toplumsal bir seferberlik ve bir dip dalgası oluşturmakla mümkün olacak, bizde bu seferberliğin kıvılcımını ateşlemek adına Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nı kurduk. Gençlerimizin DeneYap teknoloji atölyelerinde erken yaşlardan itibaren teknoloji alanlarında eğitilmesi, projelerinin desteklenmesi, başarılı teknoloji girişimlerinin ortaya çıkması için faaliyetler yürütüyoruz.'' diye konuştu.

Savunma sanayinin ve beyin olarak nitelendirilen yazılımın muhakkak milli olması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, ülkenin havacılık sektöründe bağımsız olması gerektiğine dikkati çekti. Bayraktar, şunları kaydetti:

''Bugün savunma sanayinin yüzde 20'lerden yüzde 55'lere vararak yerli katkıyla üretildiğini, bunun yanında eğitime ayrılan payın savunma sanayinin çok önüne geçtiğini ve savunma sanayinin bütçeden aldığı payın gerilediğini görüyoruz. Bu nasıl oluyor, eğitim buradaki en önemli faktör. Sadece para aktararak 'Bir şeyleri tedarik edeyim.' derseniz, gelişmiş silahlanma yapmış olmuyorsunuz, parayı dışarı akıtmaya devam ediyorsunuz. Aslonan vizyon, irade ve şuurdur.''

''ÖZGÜN, ETİK VE AHLAKİ OLMAZ''

Bayraktar, icatlarında ve çalışmalarında özgün, etik ve ahlaki olma gibi bazı değerleri yol olarak seçtiklerini vurguladı.

Çalışmalarda en ufak bir hatanın uçağı düşürebileceğini dile getiren Bayraktar, tüm yapıtların muhakkak etik değerler çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi.

En iyisini yapabilmek için muhakkak özgün olmak gerektiğini ifade eden Bayraktar, "Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyorsak, bütün azmimizle gecemizi ve gündüzümüze katıp çalışıyorsak, Allah'ın koyduğu düsturlardan ayrılmıyorsak, biz dünyanın en iyisini yapabiliriz." dedi. 

''SÜT HAKKI OLARAK NİYAZ EDİYORUM''

Selçuk Bayraktar, İHA'larla ilgili sahada yapılan çalışmalardan örnekler gösterdi. Büyük zorluklarla mücadele ettiklerini anlatan Bayraktar, annesinin vasiyet ettiği, "Oğullarım bu geliştirdiğiniz teknolojileri her türlü engellemelere, yıldırma politikalarına rağmen, Türk ordusunun şerefli evlatlarının hizmetlerine sunmamanız halinde sizleri başarısız adledeceğimin bilinmesini süt hakkı olarak niyaz ediyorum." sözünü hatırlattı.

Bayraktar, 2009 yılında annesinin kendilerine ettiği nasihatın en büyük dayanak olduğunu söyledi. 2009 yılından sonraki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bayraktar, şöyle konuştu:

"2014 yılında bütün elektronik, yazılımı, tasarımı, beyin sistemi bize ait olacak şekilde Bayraktar TB2'yi yaptık. Bu yüzde 93 yerli katılımla gerçekleşti. Savunma sanayinde 2000'lerde Türkiye'nin ortalaması, yerli katkı, yüzde 15'lerdeydi, 2014-2015'te yüzde 50'ler mertebesine ulaştı. Bu yaptığımız İnsansız Hava Aracı da, Bayraktar TB2 de yüzde 93 yerli katılımla gerçekleşti. İlk uçuşunu bundan 3 sene önce yaptı."

İHA'nın ardından SİHA'yla ilgili çalışmalarını anlatan Bayraktar, SİHA'yla ilgili denemeleri de yaptıklarını belirtti. Türkiye'de yapılan bu çalışmaların ardından milli üretimin geliştiğine işaret eden Bayraktar, Türkiye'nin silahlı İHA ve Akıllı mühimmatını üreten 6 ülkeden biri olduğuna dikkati çekti.

YORUMLAR 24
 • Mehmed 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH CC yar ve yardimciniz olsun. 90 yil sonra tekrar yerli uretim basladi. Hem de en can alici alanlarda.
  Cevapla
 • yersen 3 yıl önce Şikayet Et
  motor abi motoru nereden aldığınızı söylesenize.
  Cevapla
 • yavuzhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Basarinizi gözünüzde sevinc yaslari ile izliyoruz rabbim muhafa etsin sizleri....
  Cevapla
 • Sadri 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah sizden ve sizin gibi bu vatana hizmet edenlerden razı olsun,Rabbim yar ve yardımcınız olsun...
  Cevapla
 • cahil muallim 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yerlililik ile ilgili cok cahilce yorumlar yapiliyor. sutlu kek yapacaksaniz gidip marketten sut alirsiniz evinizde inek beslemezsiniz. ha ne zaman gunde 1 ton kek yaparsaniz inegi de kendiniz beslersiniz. yazilim bizim, gerisi hikaye. sadece gurur duymak lazim.
  Cevapla
 • Mehmed 3 yıl önce Şikayet Et
  Iste teknolojiden ve ilimden anlayan bir yorum. Yazilim arkadaslar en onemlisi yazilim ve elektronik aksam. Motor da uretecegiz inseALLAH.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle