Memurun aile yardımı artıyor!

Hükümetin yürüttüğü 'çocuk teşviği' çalışmaları hızla sürerken; bu kapsamda memurlar için de bir düzenleme yapılıyor. Çocuk teşviği kapsamında kamu çalışanlarına bir müjde geliyor. Hazırlanan değişikliğe göre; memurların çocuk yardımı parası en az 100 liraya çıkacak...

Memurun aile yardımı artıyor!
Memurun aile yardımı artıyor!
GİRİŞ 15.03.2013 07:57 GÜNCELLEME 15.03.2013 14:23
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Takvim'in haberine göre; çalışma kapsamında, memurların aldıkları çocuk yardımı paraları artırılacak. Böylece çok çocuklu memur daha fazla ödenek ve yardım alacak. Üzerinde çalışmaların henüz devam ettiği düzenleme, şimdilik memurlarla ilgili. Daha sonra kamudaki diğer personele de uygulanabileceği belirtiliyor. Çocuk teşviğinin nasıl yapılacağı ile ilgili çalışmalar birçok bakanlıkta devam ediyor. Bu çalışmalarda özellikle yurt dışındaki örnekler incelenirken; bunların nasıl uygulanacağı belirleniyor. Çalışma tamamlandığında Bakanlar Kurulu'nun önüne gelecek olan teşvik sistemi, daha sonra yasalaşma sürecine girip uygulamaya geçecek.

KARAR BAKANLAR KURULU'NUN

Çalışmanın memurlar ayağında öncelikli olarak çocuk yardımı üzerinde duruluyor. Şu anda memurlar 0-6 yaş arasındaki çocuklar için aylık 36 lira 92 kuruş, 6 yaşından büyük çocuklar için ise 18 lira 46 kuruş aile yardımı ödeneği alıyor. Memurların bakmakla yükümlü oldukları çocuklar için aldıkları bu yardımların 0-6 yaş arası için en az 100 lira olması üzerinde duruluyor. Çalışma bu şekliyle tamamlandığında, 3 çocuğu olan bir memurun aldığı aile yardımı ödeneği en az 300 lira olacak. Ancak bu miktarın ne kadar olacağı konusunda son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

300 LİRA BAKIM PARASI

Ayrıca tüm çalışanlar için 'bakım ücreti' adı altında bir ödeme üzerinde de çalışmalar sürüyor. Her bir çocuk için ailelere 300 liralık bir bakım ödeneği verilmesi gündemde. Yetkililer, bu çalışmaların henüz kesinleşmediğini, rakamların ve uygulamaların da her an değişebileceğini belirtiyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Hükümet
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • ahmet iyigün 5 yıl önce Şikayet Et
  özel sektöre askeri ücrete neden yapıılmıyor niye ayrımcılık yapılıyor .
  Cevapla
 • orhan yaşar 7 yıl önce Şikayet Et
  hani kadro ?. hani kadro sicil affı. 1 derece verilmesi.... bakan çelik sadece konuşur...
  Cevapla
 • asil çığlık 7 yıl önce Şikayet Et
  muhmmte. belki 2 milyon kişi değil hepside oturuyordur... o oturanlar asgari ücretlinin maaşından kesilenle maaş alıyorlar tamam asgari ücretli aldığını fazlası ile hak ettiği ile kalmıyor üzerinede çalışıyor ..orda kuru edebiyat yapma belliki kursağından haram lokma inmiş
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 7 yıl önce Şikayet Et
  suistimale açık bir durum, hiç yapılmasaydı diyorum. bir zamanlar bu sistemi almanya gurbetçilerimize uyguladı, gurbetçiler ise yapabildiği kadar çocuk yaptı, olmadı yeğenleri, akraba çocuklarını nüfus kayıtlarına aldırdılar. herkes parasını cebe attı, nüfusa kayıt yaptırdıklarına hiç para koklatmadı. özürlülere maaş ve bakım parası ödeniyor ama önemli kesim özürlünün ne para gördüğü var nede bakıldığı. yine bir köşede aynı hayatına devam ediyor. çocuk parasınında aynı akibete uğramaması için hiç bir neden yok.
  Cevapla
 • muhammet 7 yıl önce Şikayet Et
  ey kendini zeki sananlar. memur akşama kadar çalışır, iş yetiştirir. 2 kişiyi oturmuş görüyorsunuz diye 2 milyon memura hakaret etmeyin. asgari ücretli aldığını haketsin önce bir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle