Türk Telekom’dan çifte rekor

Türk Telekom, 2017 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirket gelirde ve abone sayısında rekor bir büyüme elde etti.

Türk Telekom’dan çifte rekor
Türk Telekom’dan çifte rekor
GİRİŞ 09.02.2018 12:18 GÜNCELLEME 09.02.2018 12:18
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2017’de, 2008’deki halka arzdan bu yana sağlanan en yüksek büyümeyle, yüzde 12,6 artarak 18,1 milyar TL oldu. 2017 yılında güçlü mali disiplin, etkin verimlilik, internetin yaygınlaşmasına yönelik kampanyalar ve EMPATİ programının katkılarıyla rekor abone kazanımı elde eden Türk Telekom, halka arzdan bu yana sağlanan en yüksek yıllık artışla, 2,8 milyon yeni abone kazandı.

31 Aralık 2017 itibariyle toplam abone sayısı 41,7 milyona ulaşan Türk Telekom böylece abone sayısı açısından, bir kez daha lider oldu.

Türk Telekom, 2017’de de hız kesmeyerek 3,2 milyar TL yatırım gerçekleştirdi. Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK), verimlilik programlarının istikrarlı bir şekilde uygulanması sayesinde yüzde 18 yıllık rekor büyüme ile 6,45 milyar TL oldu. FAVÖK marjı ise yıllık 1,6 puan artışla yüzde 35,6’ya ulaştı. Türk Telekom, güçlü büyüme ve faaliyet kârının artışının etkisi ile 2017 yılında 1,1 milyar TL net kâr elde etti.

Sabit seste dünyadaki trendin aksine abone kazanımı sürüyor

Sabit ses abonesindeki global düşüş trendinin aksine halka arzdan bu yana ilk kez net abone kazanımını 2017’nin üçüncü çeyreğinde gerçekleştiren Türk Telekom, yılın son çeyreğinde de trendi tersine çeviren performansına devam etti. Buna göre, yalın DSL hatları da eklendiğinde, 2017 dördüncü çeyrekte toplam sabit erişim hatları sayısı halka arzdan bu yana en yüksek artış olan 251 bin ile 13.7 milyona yükseldi.

Doany: “2017’de Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ettik”

Rekor büyümenin damga vurduğu 2017’nin Türkiye ekonomisi ve Türk Telekom için oldukça başarılı bir yıl olduğuna dikkat çeken Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, finansal ve operasyonel sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk Telekom tarihinde rekorlarla kapattığımız 2017, yerli ve milli teknolojileri üretmek, Türkiye’nin dijital geleceği için yeni değerler inşa etmek ve de dünyaya Türk mühendisliğini ihraç etmek için attığımız başarılı adımlarla hatırlanacak özel bir yıl oldu. Bugüne kadar olduğu gibi 2017’de de Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ettik. 2016’da internet, sabit ses ve mobilde markalarımızı tek çatı altında birleştirmiştik. 2017’de bu marka birleşmesinden maksimum sinerji ve verimlilik artışı yaratmaya, tüketicilere yeni değer önerileri sunmaya, mükemmel müşteri deneyimi için başlattığımız EMPATİ programına, yerli ve milli teknolojiler inşa etmeye ve de tüm bunların birer neticesi olarak Türkiye’ye yatırım yapmaya odaklandık.

Bu odaklanmamız ve vizyonumuz sayesinde 2017 sonuçları, hem ana operasyonlar hem de gelecek için yeni tohumlar ekme açısından oldukça başarılı geçti. 2017’de uyguladığımız başarılı büyüme stratejilerimiz, tüketicilerin günlük hayatına değer katan yeni ürün ve hizmetlerimizle mobil ve internet segmenti gelirlerinde kaydedilen güçlü artış, Türk Telekom’un konsolide gelirlerindeki rekor büyümenin arkasındaki itici güç oldu. 2017 yılında elde ettiğimiz bu başarılarla 2018’e daha güçlü ve bizi bekleyen büyük fırsatlarla başladık. 1 Ocak 2018 itibariyle telekom hizmetlerinde tek tip vergilendirmenin uygulanmaya başlanması sektör açısından önemli bir gelişme. Türk telekomünikasyon sektörünün bütün paydaşları adına daha şeffaf bir vergi rejimi getirilmesinden ötürü, sektör yetkililerine teşekkür ediyorum.”

“Ülke kalkınmasının kilidi internette rekor abone büyümesi”

Türk Telekom’un ülke kalkınmasında kilit bir önemi bulunan internet kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla inovatif ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ettiğini kaydeden Doany şunları söyledi:

“Türkiye’nin dijital haritasını çıkardığımızda bazı şehirler internet yaygınlığı açısından Türkiye ortalamasının üzerinde ve bazı şehirler ise ne yazık ki bunun oldukça altında. Türk Telekom olarak Türkiye’de, Avrupa’da yüzde 70’ler olan internet yaygınlığını sadece artırmayı değil, aynı zamanda doğu ve batı illerimiz arasındaki dijital uçurumun azaltılmasına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için yalnızca Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırdığımız 256 bin kilometrelik fiber altyapıyı yönetmekle yetinmiyoruz. İnternetin erişilebilir olabilmesi için 2017’nin ortasında, sadece 14,90 TL’ye 4mbps ve 20 GB içeren ‘İnternet Bizden’ adıyla özel bir paket sunduk. Bunun da katkısı ile özellikle internet tarafında 1,1 milyonluk 2008’den bu yana rekor bir abone artışı görmekten memnuniyet duyuyorum.”

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Bilanço
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • yolcu 1 yıl önce Şikayet Et
  sadece kaymak yerlere değil her yere yatırım için teşekkürler Türk Telekom
  Cevapla
 • Emeklidur 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca,internetin yanısıra,kullanmadığım sabit telefon ücretini de bizden aldılar.Üstelik,her sene zam..Sonunda sabit telefonu iptal ettirdi bize.İnterneti de başka şirketten alıyorum artık.Telekomda kalsaydım aylık 80-90 lirayı çoktan geçmişti.Şimdi kafam rahat .Yarı parasıyla..
  Cevapla
 • vATANDAŞ 11 ay önce Şikayet Et
  Telekomun alt yapısını kullanıyorsun ama farkında mısın.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  haksız kazançla karıda parayıda çoğaltıyorlar bunlar milletin kanını emiyorlar
  Cevapla
 • hakan er 1 yıl önce Şikayet Et
  tekel varsa büyüme kaçınılmaz hizmette gelince çok kötü bir rakip gelirse bayrağı çekersiniz hak edilmeyen paraları alır sonra büyümeden bahseder komik ya
  Cevapla
 • cahit57 1 yıl önce Şikayet Et
  büyür tabi Türkiye de tekel nederse o oluyor....2 mb hiz geliyor bize 60 tl fatura iki ay yatirma acma kapama parasi 30 tl
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle